reklamı kapat

POPÜLER

Honda CR-Z

Honda ve meraklılarını heyecanlandıran yeni CR-Z ihtimalleri

Honda cephesinin geçtiğimiz ayın son günlerinde Amerika merkezli gerçekleştirdiği ortaya çıkarılan patent başvurusu, CR-Z’nin tekrar asfalta dönüşüne odaklanıyor.

Honda CR-Z, S2000‘nin ardından Japon üreticinin en karakteristik otomobillerinden birisi olarak piyasada 6 yıl varlığını sürdürdür. Tasarımı kadar hibrit motor dinamikleriyle o dönem dikkat çekeceği düşünülen araç için var olan bu beklentiler ise maalesef pek de gerçeğe dönüşmedi. Satışta kaldığı altı yıllık maceranın ardından bekleneni bir türlü veremeyen CR-Z, başarısız olduktan sonra 2016 yılında üretimden kaldırıldı. Aracın Türkiye v Avrupa’nın yanında Amerika gibi oldukça kapsamlı pazarlarda sunulmasına rağmen tutunamaması da bu kısa maceranın ilgi çekici noktaları arasındaydı. Geçtiğimiz günlerde MotorTrend tarafından ortaya çıkarılan bir patent belgesiyse, CR-Z’nin tekrar yeni bir jenerasyonla hayata geçirilebileceği ihtimallerinin ve dedikodularının basına yansımasına neden oldu.

Honda CR-Z 6 yıllık macerasında bir türlü istenilen seviyeye çıkamamıştı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Honda’nın Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne, 29 Temmuz tarihli yaptığı başvuru belgesi kısa sürede dış basında da kendisine yer buldu. Markanın ürün gamındaki çeşitliliği yeni nesil motor teknolojileriyle artırma konusundaki arayışının üzerine rotasını tekrar CR-Z’ye çevirebileceği de bu kapsamda bazı çevrelerce olumlu karşılanıyor. Nitekim modern bir CR-Z, iki kapılı bir coupe veya hatchback gövde stilinde benzinli ve tam elektrikli seçenekleriyle Honda’nın satışlarını artırma konusunda ilgi çekici bir seçenek olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dış basındaki kaynakları CR-Z odaklı taradığımızda, aracın o dönemki satış verilerine de erişebiliyoruz. CarSalesBase‘e göre aracın Amerika’daki en iyi satış yakaladığı dönemin 11.330 adetle 2011 olarak kayıtlara geçiyor. 2012 yılında ise dramatik bir düşüşle satışların 4.192 adede kadar gerilediğini görüyoruz. Sonlara doğru ise bu rakamlar 500’lerin bile altını görüyor. CR-Z’nin Avrupa’daki satışlarıysa ilk çıktığı andan itibaren 5.704, 4.385 ve 2.065 adet olarak yine düşüş eğrisinde seyrediyor. Önümüzdeki günlerde Honda cephesinin bu başvuruyu somut bir adımla taçlandırıp taçlandırmayacağını hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

Honda Passport SUV