reklamı kapat

POPÜLER

Küresel pazarı doğrudan etkileyecek; Honda, elektrikli otomobil projesi için Çin’in en büyüğü ile anlaştı

25 Mayıs 2018

Önümüzdeki iki yılı kapsayan süreç içerisinde karşımıza çıkacak olan Honda rozetli elektrikli otomobilin temel felsefesi ulaşılabilir olmak.

Otomobil üreticileri arasında elektriğe geçiş sürecini ağırdan alan markalar arasında Mazda ve Honda‘nın ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Avrupa merkezli grupların önümüzdeki iki yıl itibarıyla en az iki modelle katılma hazırlığı içerisinde olduğu bu değişim süreci Honda cephesinde bir adım geriden seyrediyor. Mazda ise kendi içerisinde geliştirmeye devam ettiği Wankel motoru hibrit modellerinde yer verme ve benzinli motorların verimliliğini ciddi oranda iyileştirme çalışmalarıyla meşgul. Geçtiğimiz yıl uzun bir süre gündemde kalmayı başaran Urban EV konseptiyle elektrikli otomobil başlığı altında değerlendirdiğimiz Honda, şimdi küresel pazarı kapsayacak önemli hamlesiyle karşımıza çıkıyor. Çin’in en büyük batarya üreticisi olan CATL (Contemporary Amperex Technology) ile ortaklığa gittiğini duyuran marka, bu adımla birlikte yeni bir programın da başlangıcı yapacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Projenin merkezinde Jazz var

Geçtiğimiz süreçte Nissan-Renault grubu ve SAAB’ın genlerini tamamen elektrikli modeller üzerine devam ettirecek NEVS ile yaptığı ortaklıklarla gündeme gelen CATL ile yapılan bu anlaşmanın ilk detayları da duyuru kapsamında masada görünüyor. Önümüzdeki süreçte Apple‘ın tedarikçiliği konusunda da en büyük adaylardan birisi olarak görülen Çinli markanın Honda ile ortak hedefi ulaşılabilir bir elektrikli otomobil. Bu sebepten ötürü kompakt sınıftan yola çıkarak Jazz’ı merkeze alan bu planda herhangi bir problem yaşanmaz ise karşımıza 300 kilometre civarında menzile sahip bir elektrikli otomobil çıkacak. Uzak Doğu merkezli kaynaklardan gelen bilgilere göre 2020 itibarıyla üretimine başlanılması planlanan otomobilin ilk adımda Çin ardından Avrupa başta olmak üzer diğer önemli pazarlarda yer alması bekleniyor. 15.000 ile 18.000 dolar aralığında bir fiyatın da şimdilik telaffuz edilenlerden olduğunu söyleyebiliriz. Satışa sunulacağı tarih baz alındığında markanın ikinci veya üçüncü elektrikli modeli olabileceğini ön gördüğümüz Jazz tabanlı otomobille ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.

İlgili video

Honda Urban EV