reklamı kapat

POPÜLER

Amazon Alexa

Amazon’un asistanı Alexa’dan ev içindeki konuşmayı kaydedip yayan skandal

Amazon‘un akıllı hoparlör pazarını domine eden Echo cihazı beklenmedik bir skandala imza attı. Firmanın hoparlöre dahili akıllı asistanı Alexa, kullanıcıların sesini kaydedip başka birine gönderdi.

Amazon’un akıllı asistanı Alexa ve dahili hoparlör serisi Echo, bu pazarı domine eden ikili diyebiliriz. Apple’ın HomePod‘unun satışlarda yanına dahi yaklaşamadığı ürün karşısında Google’ın Home serisi hoparlörleri de yine geride kalıyor. Ancak cihaz geçtiğimiz günlerde skandal bir olaya imza attı. Bu olayla beraber akıllı hoparlörler ve mahremiyet korunumuyla ilgili tartışmalar da yeniden alevlendi. Hem de bugün yasallaşacak Avrupa Birliği’nin Genel Veri Korunumu Regülasyonu yasası öncesinde. Skandal olay ise şu şekilde: Amazon cihazlarını kullanan aile üyelerinden birinin iş arkadaşı aileyi cihaz konusunda uyarmış. Tüm cihazların fişini çekmelerini çünkü hacklenmiş olabileceklerini söyleyen iş arkadaşı, cihazın ona ev içinde gerçekleşen bir konuşmanın ses kaydını attığını söylemiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amazon Alexa gizli gizli kullanıcıları mı dinliyor?

Çiftin aklına gelen ilk şey ise cihazın gizli gizli evdeki konuşmaları dinleyip kaydettiği. Amazon ise bu olayın gerçek olduğunu kabul ediyor. Ancak cihazın gizli gizli dinleme yapmadığını belirtiyor. Yapılan resmi açıklama şu şekilde: “Echo konuşma arasında ‘Alexa’ya benzer bir kelime duyup uyanmış. Konuşmanın ilerleyen kısmında ise ‘Mesaj gönder’ komutunu işitmiş. Bu noktada Alexa yüksek sesle ‘Kime’ diye soruyor. Arka plan konuşmasında geçen ismi yakalayıp, kullanıcının kişi listesinde bulan asistan tekrar yüksek sesle ‘[Gönderilecek kişinin ismi], değil mi?’ diye soruyor. Arka plan konuşmasında ‘Evet’ komutunu duyan asistan da mesajı gönderiyor. Bu tarz bir olayın olma ihtimali çok düşük olsa da neredeyse hiç yaşanmaması için çalışıyoruz.

Bu konuda şirketin yaptığı açıklama, asistanın gizli gizli kullanıcıları dinlemediğini sadece talihsiz bir komut dizisinin arka arkaya geldiğini işaret ediyor. Alexa’nın sık sık başka kelimeleri kendi ismi olarak duyup uyanması ise asistanı kullanan kullanıcılar için çok yabancı bir durum değil. Yani böyle bir durum, düşük ihtimal olsa da gerçekleşebilir. Yine de sesli komutla çalışan asistanların hayatımızın bu kadar içinde olması ve mahremiyeti böylesine ince bir çizgide tutması kullanıcıları korkutuyor.

İlgili video

Amazon Echo (2. nesil) tanıtım videosu