reklamı kapat

POPÜLER

Facebook kendi akıllı hoparlörünü geliştiriyor

Akıllı hoparlör piyasasında işler iyiden iyiye karışmaya başlamış durumda. Teknoloji devleri birer birer bu alanda yeni ürünlerini tanıtıyor. Amazon’un tam anlamıyla domine ettiği akıllı hoparlör pazarına diğer şirketler de ilgi göstermeye başlıyor. Özellikle de Apple’ın HomePod ile çıkış yapması sektörün ilgisini bir anda akıllı hoparlörlere yöneltiyor. Facebook da bu alana giriş yapmak için kollarını sıvıyor. 

İddialara bakılırsa Facebook’un geliştirdiği hoparlör, Apple’ın HomePod’u veya Amazon’un Echo hoparlörüne benzemiyor. Bunun yerine daha farklı özellikler vadediyor. Söz konusu hoparlörler gibi yalnızca hoparlörden ibaret olmayacağı söylenen cihazın 15 inç boyutunda bir ekranla geleceği ifade ediliyor. Bu haliyle Facebook’un akıllı hoparlörünün Amazon’un geçtiğimiz dönemlerde tanıttığı Amazon Echo Show’a rakip olacağı dile getiriliyor. Facebook’un hoparlörünün üreticilerinden birinin Pegatron olacağı söyleniyor. Pegatron isminin daha önce iPhone başta olmak üzere birçok cihazın üretiminde başrol oynadığını hatırlatalım.

2018’in ilk çeyreğinde raflardaki yerini alacağı belirtilen hoparlörün test üretiminin Çin’de yer alan fabrikalarda yapılmaya başlandığı ifade ediliyor. Facebook’un Siri, Alexa ve Google Asistan gibi gelişmiş sanal asistanlarla nasıl başa çıkacağı ise merak konusu. Bunun cevabını alabilmemiz için önümüzdeki yıla kadar beklememiz gerekeceğini söyleyebiliriz. Cihazla ilgili bazı detayların ise önümüzdeki aylarda az da olsa netleşebileceği düşünülüyor.