reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın ilk akıllı hoparlörü HomePod’a ilgi büyük

Uzun bir süredir Apple’ın kendi akıllı hoparlörünü tanıtacağı konuşuluyordu. Fakat bu hoparlörün neler sunacağı bilinmiyordu. Geçen günlerdeki WWDC17 etkinliğiyle birlikte merak edilen sorular yanıtını buldu ve Apple, HomePod isimli hoparlörünü tanıtarak uzun bir sürenin ardından farklı kategoride bir ürün ortaya koymuş oldu. Açıklanan rakamlara bakılırsa birçok kişi yeni HomePod’u almak için sabırsızlanıyor. 

Apple’ın yeni tanıttığı bir ürün için elbette iPhone’a gösterildiği kadar büyük bir ilgi beklemek yanlış olur. Zira Apple daha önce bu alanda herhangi bir ürün geliştirmedi ve her ne kadar dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olsa da akıllı hoparlör tarafında çok ciddi rakipleri bulunuyor. Buna rağmen Apple cihazlarını satın alan 2 bin kullanıcı arasında yapılan araştırmada bu kullanıcıların yüzde 19’unun HomePod’la çok ciddi bir şekilde ilgilendiği ifade ediliyor. Genel kullanıcı kitlesinin ise yüzde 13’lük kısmının HomePod’u satın almayı düşündüğü belirtiliyor. Rakiplerinden önde olmanın ve akıllı hoparlörlerin yayılmasında öncülüğün avantajını kullanan Amazon Echo, şu anda bu alanda zirvede konumlanıyor. Amazon’un hemen arkasından Google Home geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aralık ayında Apple’ın HomePod akıllı hoparlörünün piyasaya sürülmesiyle birlikte sıralamada değişiklikler olabileceği düşünülüyor. Apple’ın hoparlörünün beklenen başarıya ulaşıp ulaşamayacağını hep birlikte göreceğiz.