reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X Apple

iPhone’a ilgi azalıyor; peki bunun arkasında ne var?

Teknoloji devi Apple‘ın dünyanın en çok satan elektronik ürün iPhone, biliyorsunuz çok uzun zamandır hayatımızda. İlk çıktığında sunduklarıyla milyonlarca insanın ayrılmaz bir parçası haline gelen akıllı telefon, artık çok büyük rakiplerle savaşıyor. Yapılan son araştırmalar ise telefona olan ilginin düştüğünü gösteriyor.

Cowen tarafından yapılan bir araştırmaya göre AT&T, Verizon ve Sprint üzerinden iPhone alan kullanıcıların yüzde 80’i yeni model çıkacağı zaman satın alacağını belirtiyor. Şimdi burada yüzde 80 çok yüksek bir değer diyebilirsiniz. Aslında haklısınız ancak bunun tüm zamanların en düşüğü olduğu belirtiliyor. Daha bir önceki çeyrekte yüzde 87 seviyesinde olan yenileme istediği, ciddi bir düşüş yaşamış görünüyor. Yani kullanıcılar artık Apple’ın “devrimsel adımları” uzun vadede yaptığını bildiği için aldıkları telefonları en az iki ya da üç yıl kullanmayı planlıyor. Ancak bunun arkasında esas olarak 999 dolarlık fiyat etiketi yer alıyor. iPhone X ile bu seviyeye çıkan şirket, birçok kişiyi ekonomik olarak zorluyor. Yani Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan kişiler dahi her yıl bu kadar para vererek yeni bir telefon alacak ekonomik gücü bulamıyor.

Bu sorun sadece Apple ile iPhone tarafıda mı?

Elbette hayır. Artık “amiral gemisi” Android akıllı telefonların fiyatları da oldukça yükselmiş durumda. Bu yüzden kişiler çok büyük yenilikler gelmeden telefonları parasını çıkartana kadar kullanmak istiyor. Bu oldukça mantıklı görünürken, 999 dolara gelen üst limitin daha ne kadar artacağı oldukça merak ediliyor.