reklamı kapat

POPÜLER

android

Android Oreo’nun yeni özelliği hızlı Wi-Fi ağını bulmayı kolaylaştırıyor

Google bir süredir üzerinde çalıştığı özelliği Android 8.1 Oreo kullanıcılarına sundu. Artık Wi-Fi ağına bağlanmadan hızı görmek mümkün.

Android Oreo kullanıcılarının günlük hayatını kolaylaştıracak bir özellik 8.1 sürümüyle beraber cihazlara gelmiş durumda. Bulunduğumuz ortamda erişebileceğimiz bir Wi-Fi seçeneği varsa hücresel veri yerine direkt olarak ağa bağlanmayı tercih ediyoruz. Ancak her Wi-Fi ağı ne yazık ki yüksek hız sunmuyor. Hatta bazı durumlarda hücresel veriyi kullanmak çok daha mantıklı hale geliyor. Google da vakit kaybını önlemek için siz daha ağa bağlanmadan, ağın hızlı olup olmadığını söylüyor. Aynı zamanda ortamda hızlı bir Wi-Fi ağı olup olmadığını görüntülemek de mümkün oluyor.

Hangi ağ daha hızlı?

Yeni özellikle beraber Ayarlar’dan Wi-Fi bağlantılarına girildiğinde mevcut ağların altında Fast, Ok ve Slow ibareleri yer alıyor. 1 Mbps hızın altındaki Wi-Fi ağları “slow” (yavaş) olarak işaretleniyor. 1 – 5 Mbps arası “ok” (girilebilir) olarak işaretlenirken 5 – 20 Mbps arası hız sunuluyorsa “fast” (hızlı) olarak belirtiliyor. Her ne kadar “devrimsel” bir yenilik olmasa da pek çok kullanıcı için günlük hayatı kolaylaştıracak bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii bu özelliğin Android 8.1 ile dahil edilmesi pek çok kullanıcıyı ne yazık ki dışarıda bırakmış durumda. Daha 8.0 güncellemesi alamamış çok yeni modeller varken üstelik…