reklamı kapat

POPÜLER

yüzüklerin efendisi amazon

Amazon’un Yüzüklerin Efendisi dizisi hakkında bildiğimiz her şey

Amazon‘un HBO’nun Game of Thrones‘u etkisi yaratabilecek dizi çalışmaları devam ediyor. Bunlardan en heyecan verici olanıysa Yüzüklerin Efendisi dizisi.

Amazon hem Netflix’in tahtını sarsmak hem de kendi Game of Thrones projesini oluşturmak için Yüzüklerin Efendisi kozunu oynamaya hazırlanıyor. Hem klasik hem de yeni medya karşısında kozlarını güçlendirmek isteyen alışveriş devi bu konuda hayli cömert davranmaktan da hiç çekinmiyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde sizlerle Amazon’un uğruna 1 milyar doları gözden çıkardığı yeni dizi projesinden bahsetmiştik. Yüzüklerin Efendisi projesi de pek farklı sayılmaz. Gelin bu proje ile ilgili şu ana kadar neler öğrendik bir toparlayalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Serinin konusu ne olacak?

Tolkien’in özenle hazırlanmış orta dünyası dipsiz bir kuyu. Haliyle hayranlar da dizinin konusunu merak ediyor. Ancak ne yazık ki henüz ortalarda resmi bir duyuru yok. Dedikodular ise hikayenin üçlemenin öncesini konu olacağı yönündeydi. Amazon da bunları doğruladı. Hikaye JRR Tokien’in Yüzük Kardeşliği romanına giden yolda yeni hikayeleri keşfetmemizi sağlayacak.

5 sezonluk bir dizi düşünüldüğü ise yine bilinenler arasında. Amazon daha sonra spin-off’larla da işleri zenginleştirmeyi planlıyor.

Ne zaman yayınlanacak?

Dizinin konusundan daha çok merak edilen bir şey varsa o da ne zaman yayınlanacağı. Amazon bu konuda da ağzını sıkı tutma konusunda hayli başarılı. Ancak dizi için en olası tarih 2019 yazının sonu ya da son baharının başı gibi görünüyor. Şimdilik dizi için herhangi bir yapımcıyla anlaşılmadı. Ortada bir senaryo ya da oyuncu seçimi de yok. Ancak elbette bunlar çok gizli yürütülüyor da olabilir. O ihtimali de elemeyelim. Gerçi böylesine ses getiren bir yapımı gizli yürütmek mümkün mü, o da bir soru işareti.

Ancak elimizdeki bilgiler şunu gösteriyor ki Amazon’un yaptığı anlaşmaya göre anlaşma sonrası serinin en geç 2 yıl içinde çekiminin başlaması gerekiyor. Eğer bu gerçekleşmezse firma 250 milyon dolar ödeyerek satın aldığı hakları kaybedecek. Firma hakları Kasım 2017‘de almıştı.

En pahalı televizyon dizisi olabilir mi?

Alışveriş devi her ne kadar serinin haklarını 250 milyon dolara satın alsa da asıl para akışı çekimlere başlıyor. 250 milyon doların dışında 5 sezonluk diziye toplam 750 milyon dolar harcama yapılması ve tüm bu projenin 1 milyar dolar civarında bir bütçeyle sonlanması bekleniyor. Burada küçük bir not düşelim, Game of Thrones’un final bölümüyle beraber yaklaşık 560 milyon dolara seriyi kapatması bekleniyor. Yani arada bir uçurum var. Ancak haberin başında da bahsettiğimiz gibi, firma bu alanda yükselmek için adeta tüm riskleri almaya hazır.

Amazon’un 10 bölümlük seriler çıkardığı göz önüne alınınca her bir bölüm için yaklaşık 20 milyon dolarlık bir bütçe çıkıyor karşımıza. En pahalı televizyon serisi ise bölüm başına 13 milyon dolarla şu an The Crown. Bu rekabetin sonu da merak konusu.

Ekibe kimler dahil?

Bu sorunun resmi bir cevabı ne yazık ki yok. Ancak kulislerde dolaşan dedikodular mevcut. Onlardan en dikkat çekici olanı ise Peter Jackson isminin fazlasıyla sık duyulması. Jackson’ın seriye baş yapımcı olarak dahil olabileceği konuşuluyor. Böyle bir anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda Jackson’la beraber bazı oyuncular da seriye dahil olabilir, kim bilir…