reklamı kapat

POPÜLER

Amazon Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi dizisinin uymak zorunda olduğu kural

Amazon, Yüzüklerin Efendisi dizisi üzerinde çalışırken o kadar da özgür değil. Tolkien Vakfı’nın özel istekleri bulunuyor.

Heyecanla beklenen Yüzüklerin Efendisi dizisi geliştirilme sürecini sürdürüyor. Amazon Prime Video’ya özel olarak geliştirilen dizinin yaratıcı kadrosunda danışmanlık yapan isimlerden olan Tom Shippey, projeye dair bildiklerini paylaşmaya devam ediyor. Planlanan çıkış tarihi olarak 2021‘yi işaret eden Shippey, ilk sezon için 20 bölüm düşünüldüğünü de açıklamıştı. Verdiği röportajda Amazon’un dizi için ne kadar özgür olduğuna da değinen Shippey, Tolkien Vakfı’nın işlerin ne kadarına karışabildiğini de açıkladı. Shippey, vakfın alınan her kararı reddetme hakkını saklı tuttuğunu kaydederken, hikayenin neler sunabileceğine de kısa bir açıklık getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yüzüklerin Efendisi dizisi ne anlatacak?

Shippey konuyla ilgili şunları söylüyor: “Tolkien Vakfı İkinci Çağ’ın ana hatlarının değiştirilmemesi konusunda ısrarcı. Sauron Eriador’u istila eder, Númenorean keşif ekipleri tarafından geri püskürtülür, Númenor’a geri döner. Burada Númenorean’ların aklını çeler ve onları ayartır. Tüm bunlar, tarihin gelişimi aynı kalmalı. Bu sırada yeni karakterler ekleyip yeni soruları cevaplayabilirler. Mesela Sauron bu süre zarfında ne yapıyordu? Morgoth yenilirken neredeydi? Teoride Amazon bu sorular için cevap üretebilir. Çünkü Tolkien bunları anlatmıyor. Ama bu cevaplar verilirken Tolkien’in anlattığı hiçbir şeyle çelişmemesi lazım. Amazon’un dikkat etmesi gereken bu.

İkinci Çağ gerçekten üzerine çalışılması hem zor hem de kolay konulardan biri. Zor, çünkü Shippey’nin de dediği gibi fazla detay bulunmuyor. Sadece ana hatlar çiziliyor. Öte yandan kolay, çünkü bu daha özgür bir çalışma alanı yaratıyor. Amazon ana hikayeyle çelişecek herhangi bir şey yapmadığı sürece dizide at koşturma özgürlüğü bulunuyor anlayacağınız. Dizinin senaryo yazım sürecinin bu denli uzun sürmesi de muhtemelen işe bu kadar titizlenilmesinden kaynaklanıyor.

İlginizi çekebilir

Yüzüklerin Efendisi dizisi için iddialı tanıtım