reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Kia Rio
KIA
yeni KIA Rio

Yeni Kia Rio tanıtıldı; işte Hyundai i20’nin kuzeni hakkında öne çıkanlar

Bu yıl içerisinde Avrupa’daki satışlarına başlanılması planlanan yeni Kia Rio, sunduğu özellikler ile üst sınıftaki modelleri aratmayacak gibi görünüyor.

Gerçekleştirdiği atılımla son dönemlerin en önemli üreticilerinden birisi haline gelen Hyundai grubunda, bunu Kia’da görebiliyoruz. Yeni modellerinde uyguladığı tasarım diliyle beğeni toplayan marka, altyapı ortaklığı sayesinde ürün gamını da pazara göre şekillendirmeyi de bildi. Yepyeni bir jenerasyona kavuşturulan i20 ile yine adından söz ettiren hamlelerin kuzeni de içerisine alan adımı atıldı. Resmi kaynaklardan gönderilen parçalarıyla tanıtımı gerçekleştirilen yeni Kia Rio, makyaj niteliğindeki değişimler yoluna devam etmek için karşımızda.

KIA
yeni KIA Rio

Yeni Kia Rio teknik özellikleri

Görünüm bölümünde, yeni Rio, daha dar bir ‘kaplan burnu’ ızgarası, yeni sis lambası detaylı geniş ön tampon ve yeni full-LED farlarla bir adım ileriye taşınıyor. Arka tarafta da makyajın karakteristik değişimlerinin temelinden stoplar sorumlu. Kia, yeni modelle birlikte listeye iki yeni renk ve jant tasarımlarını da ekledi. Gri ve Sportif Mavi renkleriyle bezenen Rio, yeni 16 inç alaşımlar jantlarıyla da fark yaratacak.

Marka tasarımcıları kokpit bölümündeki yenilemelerle ise kalite algısını yukarı çekme kozunu öne sürüyor. Rio, daha lüks bir ortam yaratmak ve kaliteyi artırmak için görsel, malzeme ve teknolojik yükseltmeler getiriyor. En belirgin güncelleme, gösterge panelindeki daha yüksek çözünürlüklü 4,2 inç dijital ekranla tamamlanan yeni 8 inç dokunmatik multimedya ekran. Versiyonlara göre değişmekle birlikte iç bölümün döşemeleri de yine bu deneyimde farkı hissettirecek parçalar arasında. Otomobilin elektronik destek asistanı listesinde ise; yaya, araç ve bisikletçi tanıma, Şerit Koruma Yardımı, Sürücü Dikkat Uyarısı, Kör Nokta Çarpışma Uyarısı, Akıllı Hız Sınırı Uyarısı, Akıllı Hız Sabitleyici, Şerit Takip Yardımı, Arka Çapraz Trafik Çarpışma Kaçınma Yardımı ve Arka Yolcu Uyarısı gibi markanın en yeni sistemleri yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik altyapı ayağında da karşımızda gayet donanımlı bir modelin durduğunu ilk andan itibaren belirtmek şart. B segment modellere bile nüfuz eden hibrit desteği Clio’da olduğu gibi burada da başlangıç jeneratörlü yapı üzerine kurulu. Model elektrikli yardımı ve rejeneratif frenleme yoluyla daha yüksek bir yakıt tüketim verimliliği vadediyor. Burada 1,0 litrelik turbo üç silindir motorun merkeze alındığı da bilinmesi gerekenler arasında. Altyapı dinamikleri i20 ile aynı olması, Rio’nun 100 PS güce ve 200 Nm torka sahip olacağı anlamına geliyor. Motor listesinde 1,2 litrelik atmosferik seçeneğin de devam ettiğini de kenara not etmekte fayda var. Rio’nun giriş seviyesinde 6 kademeli manuel şanzıman gelirken, üst paketlerde 7 kademeli çift kavrama devreye girecek. Makyajlı Rio 2020’nin üçüncü çeyreğinde Avrupa genelinde satışa sunulacak.

İlginizi çekebilir

KIA Futuron