reklamı kapat

POPÜLER

Zorunlu trafik sigortası

Tüm sürücülere kritik kış lastiği uyarısı; uygulama 1 Aralık’ta başlıyor!

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, tüm sürücüleri ilgilendiren kış lastiği hakkında kritik bir uyarı yaptı.

Kasım ayının ortalarına yaklaştığımız şu günlerde hava sıcaklıkları ortalama üzerinde seyrediyor. Ancak bu durum sizi yanıltmasın. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi 1 Aralık tarihinden itibaren “kış lastiği takma zorunluluğu” başlıyor. Bu zorunluluk başta ticari ve uzun yol araçlarını kapsıyor. Ancak şehirler arası yolculuk yapan özel araçlar için de uygulama geçerli olacak. Yetkililer kış aylarının soğuk ve sert geçtiği yerlerde özel araçlara uyarılarda bulundu. Zorunlu olmaması rağmen bu tip iklim bölgelerinde şehir içinde de kış lastiği kullanımının trafik güvenliğini olumlu etkileyeceğinin altı çizildi. Ayrıca yaz ve kış lastiği arasında yapılacak rotasyon ile sahip olduğunu lastiklerin ömrünü uzatmak da mümkün.

Kış lastiği uygulamasına dikkat!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apaydın konu ile ilgili; “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2017’de çıkardığı yasa ile 1 Aralık ile 1 Nisan arasındaki 4 aylık dönem içerisinde kış lastiği takmak zorunluğu getirildi. Kış lastiğini tüm ticari araçlar ve şehirler arası çalışan araçlar takmam zorunda. Bu lastiği takmayanlara da ceza yazılacak. Cezadan daha da önemlisi kışın sert geçtiği yerlerde aralık, ocak, şubat ve mart gibi aylarda bazı yerlerde don olayları ve buzlanmalar oluyor. Kış lastiğinin özelliği; tabanı yolu diğer lastiklere oranla daha çok tutuyor, yol emniyetini ve direksiyon hakimiyetini sağlıyor. Ticari araçlarda bu tip lastikleri takma zorunluluğu var ama kışın sert geçtiği yerlerde de özel vasıtaların da takmaları hayati önem açısından çok önemlidir. Isı derecesi 7 derecenin altına düşmeyen yerlerde ise uygulama valiliklere bırakılmıştır. Oradaki hava şartlarına göre valilik kararına göre bu lastikler takılıyor veya takılmadan araçlar seyir ediyor. Ne olursa olsun il dışına çıkacak olan sıcak iklimdeki araçlar dahi özel araç bile olsa kış lastiğini takmak zorunda. Çünkü bu yolar sadece ticari araçlara değil, tüm araçlara açıktır” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

Türkiye Avrupa dördüncüsü; SEAT Leon rekor satış adedini geride bıraktı