reklamı kapat

POPÜLER

yarıyıl tatili

Türkiye trafiğine devrim niteliğinde karar; psikoteknik test

Türkiye genelinde günden güne artan trafik kazalarına devrim niteliğinde bir önlem geliyor. Psikoteknik test olarak adlandırılan sistemin detayları haberimizde.

Ülkemiz genelinde trafik kazaları maalesef yer yıl artan bir grafik çiziliyor. Geçtiğimiz günlerde bir halk otobüsünün otobüs durağına çarparak talihsiz bir kazaya neden olduğu olay sonrası akıllara yine aynı soru geldi. Önlemler yeterli mi? Özellikle otobüs, minibüs, taksi gibi ticari araç sürücülerinin karıştıkları kaza sayılarını azaltmak ve buna bağlı oluşan ölüm ve yaralanmaları önlemek amacı ile bakanlık düğmeye bastı. Buna göre 1 Aralık tarihinden geçerli olmak üzere ticari araç sürücülerinin psikoteknik teste girip rapor alması mecburi hale getirildi. Böylece insan nedenli oluşan kazaların azaltılması hedefleniyor. Sürücülerin refleksini ve karar mekanizmalarını ölçen bu test ortalama 1 saat sürüyor. Test kapsamında görsel, işitsel ve zihinsel olmak üzere toplamda 10’dan fazla test yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Psikoteknik test nedir?

Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Dernek Başkanı Cengizhan Kutlu konu ile ilgili çarpıcı konuştu. Kutlu; “Psikoteknik, kişinin refleksini, algısını, muhakemesini, karar verme kabiliyetinin yerinde olup olmadığını seçiyor. Bu test hiçbir zaman kişinin zihinsel sıkıntısını ortaya çıkartmaz. Psikolojimiz belirli bir süre refleksini, algısını, karar verme yetisini kaybedebilir, biz buna riskli sürücü diyoruz. Bu riskli sürücüyü trafikten uzaklaştırmak için mutlaka bir testten geçmesi gerekiyor, bu testin adı da psikoteknik testi. Sürücüler bu teste girerek trafikte araç kullanıp kullanamayacaklarını görmeleri gerekiyor.

Tüm sürücü belgesi alacak insanlar hakkında çalışmalarımız devam ediyor. Ancak şuanda sadece ticari araç kullanan sürücüler bu teste tabiler. İçişleri Bakanlığımızın son genelgesinde, 1 Aralık 2019 tarihinden itibaren psikoteknik test raporu olmayan araç sahiplerine 885 lira, sürücülere ise 283 lira cezai işlem uygulanacak. Sürücüler bu cezadan etkilenmemek için mutlaka bu testi almaları gerekiyor. 1 Aralıktan itibaren psikoteknik test raporu olmayan ticari araç sürücüleri hiçbir şekilde araç kullanamayacaklar.

İlginizi çekebilir

Mustang Mach E sürüş görüntüleri
https://log-com-tr.cdn.vidyome.com/embed/VymkkEyU9LS.htm