reklamı kapat

POPÜLER

B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen 125 cc altı Falcon motosiklet modelleri

“125 cc’nin altındaki motosikletler B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek”

 - Güncelleme: 10 Şubat 2024 10:54

Bu konu bugün yine Türkiye gündeminde ses getiriyor: “125 cc’nin altındaki motosikletler B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek.”

Geçtiğimiz yıl İçişleri Bakanı bir duyuru yaptı ve Türkiye’de 125 cc’nin “altındaki” motorlar için B sınıfı ehliyet dönemini başlattı. O zaman sadece ek bir eğitimin gerekeceği süreç hakkında bakan tam olarak şunları söylemişti: “125 cc motorların şehir içi kullanımı arttı. Birçok insanın hem arabası var hem motoru var. Milli Eğitim Bakanımızla konuştuk, sürücü kursları onların kontrolünde. Biz de kimin ne kullanacağının kararını veren bakanlığız. Arkadaşlarımız çalıştı, Emniyet Genel Müdürlüğü de Jandarma’nın trafiğiyle çalıştı. Bundan sonra 125 cc’nin altındaki motorlar, B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek. O konudaki çalışmalar belli bir noktaya geldi. Sadece 1-2 tane ders alabilecekler. Motorla ilgili ek bir dersle bu hakkı alabilecekler. Ayrı bir motor ehliyeti almaya gerek kalmayacak.” Yeni dönemde sadece 125 cc altındaki motosiklet modelleri B sınıfı ehliyet ile kullanılabiliyor. Ancak Türkiye’de satılan birçok 125 cc motosiklet ruhsata 124 cc olarak işleniyor, süreçte resmi olarak ruhsatta yazan kabul ediliyor, ruhsatta 124 cc ve altında yazan motosiklet modellerini B ehliyet ile kullanmak yasal oluyor. İşte tam olarak bu konu bugün yeniden gündemde çünkü Resmi Gazete üzerinden yeni bir yönetmelik yayınladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomim’de yer alan haberdeki “Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e göre deneyim bakımından en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak, gereken sağlık şartlarını karşılamak ve daha önce geriye doğru 5 yıl içinde sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak koşulları aranacak.

Belirlenen direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olunması ve buna dair Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi halinde her türlü ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç olmak üzere Türkiye sınırları içerisinde A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler de sürülebilecek.

İçişleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlarının birlikte yürütüleceği yönetmeliğe ilişkin ek olarak şunlar belirtildi: “Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenir, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler.

Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da 2918 sayılı Kanuna istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilir. Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.”

125 cc’nin altındaki motosikletler B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek haberi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu