reklamı kapat

POPÜLER

B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen 125 cc altı Mondial motosiklet modelleri LOG Görsel

B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen 125 cc altı Mondial motosiklet modelleri

 - Güncelleme: 19 Haziran 2023 17:36

B sınıfı otomobil ehliyeti ile kullanılabilen yani 125 cc altında kalan Mondial motosiklet modellerini bir araya getirdik.

Tekrar hatırlamak adına geçtiğimiz haftalarda İçişleri Bakanı bir duyuru yaptı ve Türkiye’de 125 cc’nin “altındaki” motorlar için B sınıfı ehliyet dönemi başlattı. Sadece bir ek eğitimin gerekeceği süreç hakkında bakan tam olarak şunları söylemişti: “125 cc motorların şehir içi kullanımı arttı. Birçok insanın hem arabası var hem motoru var. Milli Eğitim Bakanımızla konuştuk, sürücü kursları onların kontrolünde. Biz de kimin ne kullanacağının kararını veren bakanlığız. Arkadaşlarımız çalıştı, Emniyet Genel Müdürlüğü de Jandarma’nın trafiğiyle çalıştı. Bundan sonra 125 cc’nin altındaki motorlar, B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek. O konudaki çalışmalar belli bir noktaya geldi. Sadece 1-2 tane ders alabilecekler. Motorla ilgili ek bir dersle bu hakkı alabilecekler. Ayrı bir motor ehliyeti almaya gerek kalmayacak.” Resmi olarak söylendiği kadarıyla yeni dönemde sadece 125 cc altındaki motosiklet modelleri B sınıfı ehliyet ile kullanılabilecek. Ancak Türkiye’de satılan birçok 125 cc motosikletin ruhsata 124 cc olarak işlendiği belirtiliyor. Bu konuda resmi olarak ruhsatta yazan kabul edilecek, ruhsatta 124 cc ve altında yazan motosiklet modellerini B ehliyet ile kullanmak yasal olacak. Ruhsatta 125 cc ve üstünde yazan motosikletler içinse özel motosiklet ehliyeti alınması gerekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de 125 cc altında kalan yani B sınıfı otomobil ehliyeti ile kullanılabilen çok sayıda motosiklet modeli satılıyor. Burada en çok satan modellere imza atan firmalardan birisi ise kesinlikle Mondial oluyor. Resmî sitesine direkt olarak burada ulaşabileceğiniz firma, 124 cc kuralını iyi şekilde uygulayan üreticilerden. Örneğin firmanın buradaki 125 Strada modeli, 55 bin TL’lik bir fiyata sahip ve 124.9 cc motor hacmine sahip. Burada yer alan 50 Virago İ modeli, 26 bin TL fiyata sahip ve 50 cc motor hacmine sahip. Burada yer alan 125 Lavinia modeli 32 bin TL fiyata sahip ve 123.8 cc motor hacmi ile geliyor. Burada yer alan 50 Air Time modeli ise 31 bin TL fiyat ve 50 cc motor hacmi ile satılıyor. Burada yer alan 110 FURY i ise 33 bin TL fiyat ve 108 cc motor hacmi ile satılıyor.

Firmanın ayrıca buradaki sayfanın altında yer alan ve fiyatları 22 bin TL ile 29 bin TL arasında değişen dört farklı gündelik kullanıma uygun 50 cc motosiklet modeli de bulunuyor. Yukarıdaki tüm motosikletler firmanın “Scooter” kategorisinde yer alıyor. Şirketin ürün gamında 125 cc altında kalan yani B sınıfı otomobil ehliyeti ile kullanılabilen üç farklı “Touring” modeli de yer alıyor, buradaki seçenekler 23 bin TL, 42 bin TL ve 40 bin TL fiyatlar ile karşımıza çıkıyor. Bu motosikletlerden iki tanesi 124 cc, birisi ise 98 cc seviyesinde. Buradaki “Cub” serisine tek bir 20 bin TL’lik 50 cc motosiklet konumlandıran Mondial, ayrı olarak özel motosiklet ehliyeti gerektiren daha büyük motor hacmine sahip motosikletler yanında elektrikli motosiklet de sunuyor. Türkiye’de elbette 125 cc altında satılan başka motosiklet modelleri de bulunuyor.

125 cc’nin altındaki motorlar için B sınıfı ehliyet dönemi yanında bu da ilginizi çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli