reklamı kapat

POPÜLER

Suzuki LOG Tasarım

B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen 125 cc altı Suzuki motosiklet modelleri

 - Güncelleme: 19 Haziran 2023 17:33

B sınıfı otomobil ehliyeti ile kullanılabilen yani 125 cc altında kalan Suzuki motosiklet modellerini bir araya getirdik.

Tekrar hatırlamak adına ayın başında İçişleri Bakanı bir duyuru yaptı ve Türkiye’de 125 cc’nin “altındaki” motorlar için B sınıfı ehliyet dönemi başlattı. Sadece bir ek eğitimin gerekeceği süreç hakkında bakan tam olarak şunları söylemişti: “125 cc motorların şehir içi kullanımı arttı. Birçok insanın hem arabası var hem motoru var. Milli Eğitim Bakanımızla konuştuk, sürücü kursları onların kontrolünde. Biz de kimin ne kullanacağının kararını veren bakanlığız. Arkadaşlarımız çalıştı, Emniyet Genel Müdürlüğü de Jandarma’nın trafiğiyle çalıştı. Bundan sonra 125 cc’nin altındaki motorlar, B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek. O konudaki çalışmalar belli bir noktaya geldi. Sadece 1-2 tane ders alabilecekler. Motorla ilgili ek bir dersle bu hakkı alabilecekler. Ayrı bir motor ehliyeti almaya gerek kalmayacak.” Resmi olarak söylendiği kadarıyla yeni dönemde sadece 125 cc altındaki motosiklet modelleri B sınıfı ehliyet ile kullanılabilecek. Ancak Türkiye’de satılan birçok 125 cc motosikletin ruhsata 124 cc olarak işlendiği belirtiliyor. Bu konuda resmi olarak ruhsatta yazan kabul edilecek, ruhsatta 124 cc ve altında yazan motosiklet modellerini B ehliyet ile kullanmak yasal olacak. Ruhsatta 125 cc ve üstünde yazan motosikletler içinse özel motosiklet ehliyeti alınması gerekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de 125 cc altında kalan yani B sınıfı otomobil ehliyeti ile kullanılabilen çok sayıda motosiklet modeli satılıyor. Burada çok dikkat çeken yüksek kaliteli modellere imza atan firmalardan birisi alanın devlerinden Suzuki oluyor. Resmî sitesine direkt olarak burada ulaşabileceğiniz firmanın şu an 125 cc altında kalan beş farklı modeli bulunuyor. Resmi sayfası burada yer alan 97.900 TL‘lik Address 125, resmi sayfası burada yer alan 107.900 TL‘lik Avenis 125, resmi sayfası burada yer alan 117.900 TL‘lik Burgman Street 125EX, resmi sayfası burada yer alan 142.900 TL‘lik GSX S 125 ve resmi sayfası burada yer alan 152.900 TL‘lik GSX R125 modelleri, resmi olarak 124 cc’lik seçenekler olarak gündelik kullanım için iyi görünüyorlar. Suzuki’nin modelleri elbette ucuz değiller ancak parça kaliteleri yüksek seviyede yer alıyor.

125 cc’nin altındaki Suzuki motosiklet modelleri yanında bu da ilginizi çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli