reklamı kapat

POPÜLER

Honda LOG Tasarım

B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen 125 cc altı Honda motosiklet modelleri

 - Güncelleme: 19 Haziran 2023 17:34

B sınıfı otomobil ehliyeti ile kullanılabilen yani 125 cc altında kalan Honda motosiklet modellerini bir araya getirdik.

Tekrar hatırlamak adına ayın başında İçişleri Bakanı bir duyuru yaptı ve Türkiye’de 125 cc’nin “altındaki” motorlar için B sınıfı ehliyet dönemi başlattı. Sadece bir ek eğitimin gerekeceği süreç hakkında bakan tam olarak şunları söylemişti: “125 cc motorların şehir içi kullanımı arttı. Birçok insanın hem arabası var hem motoru var. Milli Eğitim Bakanımızla konuştuk, sürücü kursları onların kontrolünde. Biz de kimin ne kullanacağının kararını veren bakanlığız. Arkadaşlarımız çalıştı, Emniyet Genel Müdürlüğü de Jandarma’nın trafiğiyle çalıştı. Bundan sonra 125 cc’nin altındaki motorlar, B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek. O konudaki çalışmalar belli bir noktaya geldi. Sadece 1-2 tane ders alabilecekler. Motorla ilgili ek bir dersle bu hakkı alabilecekler. Ayrı bir motor ehliyeti almaya gerek kalmayacak.” Resmi olarak söylendiği kadarıyla yeni dönemde sadece 125 cc altındaki motosiklet modelleri B sınıfı ehliyet ile kullanılabilecek. Ancak Türkiye’de satılan birçok 125 cc motosikletin ruhsata 124 cc olarak işlendiği belirtiliyor. Bu konuda resmi olarak ruhsatta yazan kabul edilecek, ruhsatta 124 cc ve altında yazan motosiklet modellerini B ehliyet ile kullanmak yasal olacak. Ruhsatta 125 cc ve üstünde yazan motosikletler içinse özel motosiklet ehliyeti alınması gerekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de 125 cc altında kalan yani B sınıfı otomobil ehliyeti ile kullanılabilen çok sayıda motosiklet modeli satılıyor. Burada çok dikkat çeken kaliteli modellere imza atan firmalardan birisi alanın devlerinden Honda. Resmî sitesine direkt olarak burada ulaşabileceğiniz firmanın örneğin burada yer alan MSX125 motosiklet modeli, getirilen 125cc kuralının altında 124 cc‘lik motor hacmi ile kalıyor ve 96 bin TL fiyatla satılıyor. Firmanın burada yer alan Dio motosiklet modeli, 109 cc‘lik bir seçenek ve 66 bin TL liste fiyatına sahip. Dio, Honda’nın ürün gamında yer alan ve B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen en ucuz motosiklet modeli konumunda bulunuyor. Honda’nın burada yer alan Monkey modeli de 124 cc‘lik bir seçenek ve 125 bin TL‘lik liste fiyatı ile ses getiriyor. Firmanın ürün gamındaki B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen bir diğer modeli ise burada yer alan Super Cub C125 modeli. 124 cc motor hacmine sahip olan gündelik kullanıma uygun seçenek, 123 bin TL‘lik bir fiyat ile karşımıza çıkıyor. Honda’nın ürün gamında elbette 125cc ve üstüne motor hacimlerine sahip çok sayıda başka motosiklet modeli de yer alıyor. Onlar burada görülebiliyor, güncel fiyatları ise burada listeleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

125 cc’nin altındaki Honda motosiklet modelleri yanında bu da ilginizi çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli