reklamı kapat

POPÜLER

B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen 125 cc altı Falcon motosiklet modelleri

B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen 125 cc altı Falcon motosiklet modelleri

 - Güncelleme: 19 Haziran 2023 17:35

B sınıfı otomobil ehliyeti ile kullanılabilen yani 125 cc altında kalan Falcon motosiklet modellerini bir araya getirdik.

Tekrar hatırlamak adına ayın başında İçişleri Bakanı bir duyuru yaptı ve Türkiye’de 125 cc’nin “altındaki” motorlar için B sınıfı ehliyet dönemi başlattı. Sadece bir ek eğitimin gerekeceği süreç hakkında bakan tam olarak şunları söylemişti: “125 cc motorların şehir içi kullanımı arttı. Birçok insanın hem arabası var hem motoru var. Milli Eğitim Bakanımızla konuştuk, sürücü kursları onların kontrolünde. Biz de kimin ne kullanacağının kararını veren bakanlığız. Arkadaşlarımız çalıştı, Emniyet Genel Müdürlüğü de Jandarma’nın trafiğiyle çalıştı. Bundan sonra 125 cc’nin altındaki motorlar, B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek. O konudaki çalışmalar belli bir noktaya geldi. Sadece 1-2 tane ders alabilecekler. Motorla ilgili ek bir dersle bu hakkı alabilecekler. Ayrı bir motor ehliyeti almaya gerek kalmayacak.” Resmi olarak söylendiği kadarıyla yeni dönemde sadece 125 cc altındaki motosiklet modelleri B sınıfı ehliyet ile kullanılabilecek. Ancak Türkiye’de satılan birçok 125 cc motosikletin ruhsata 124 cc olarak işlendiği belirtiliyor. Bu konuda resmi olarak ruhsatta yazan kabul edilecek, ruhsatta 124 cc ve altında yazan motosiklet modellerini B ehliyet ile kullanmak yasal olacak. Ruhsatta 125 cc ve üstünde yazan motosikletler içinse özel motosiklet ehliyeti alınması gerekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de 125 cc altında kalan yani B sınıfı otomobil ehliyeti ile kullanılabilen çok sayıda motosiklet modeli satılıyor. Burada en çok satan modellere imza atan firmalardan birisi ise Falcon oluyor. Resmî sitesine direkt olarak burada ulaşabileceğiniz firma, 124 cc kuralını rakipleri gibi iyi uygulayan üreticilerden. Örneğin firmanın buradaki MEXICO 150 modeli, 124 cc motora sahip ve 41 bin TL satış fiyatına sahip. Firmanın buradaki ATTACK 100 TEL modeli, 98 cc motora sahip ve 28 bin TL satış fiyatına sahip. Firmanın buradaki ATTACK 100 ALM TEL modeli, 98 cc motora sahip ve 29 bin TL satış fiyatına sahip. Firmanın buradaki MASTER 50 ALM TEL modeli, 49 cc motora sahip ve 28 bin TL satış fiyatına sahip. Firmanın buradaki FR – 177 modeli de 124 cc motora sahip ancak güncel satış fiyatı resmi sitede şu an için verilmiyor. Falcon firmasının scooter kategorisinde de çok sayıda 124 cc altı motor yer alıyor. Buradaki sayfada yer alan ve fiyatları 29 bin TL ile 39 bin TL arasında değişen MOCCO 50, DOLPHIN 100, NEW SOFT 50, TECHNO 50, COOPER 50 ve NITRO 50 gibi motosiklet modelleri de B sınıfı ehliyet ile kullanılabiliyor. Şirketin ayrıca özel motosiklet ehliyeti gerektiren 124 cc üstü motosiklet modelleri de bulunuyor, aynı zamanda çok sayıda elektrikli seçenek de sunuluyor.

125 cc’nin altındaki Falcon motosiklet modelleri yanında bu da ilginizi çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli