reklamı kapat

POPÜLER

T.C. İçişleri Bakanı

125 cc motosiklet ve B ehliyet kararı hakkında İçişleri Bakanı açıklama yaptı

 - Güncelleme: 10 Şubat 2024 11:23

125 cc motosiklet ve B ehliyet kararı hakkında İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya resmi X hesabı üzerinden açıklama yaptı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yapılan açıklama şöyle oldu:125 cc’ye kadar olan motosikletlerin B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilmesini sağlayan Yönetmelik değişikliği Bugün 32456 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu düzenlemeyle;

-2 yıllık “B” sınıfı sürücü belgesi olan,
-5 yıl içinde sürücü belgesi geri alınmamış olan,
-Sağlık şartlarını taşıyan,
-Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek kurallar ve süre içerisinde direksiyon eğitimi alıp, sınavda başarılı olan,

B ve üzeri sınıf sürücü belgesi sahipleri harç ödemeden ve Sürücü Belgelerini değiştirmeden sisteme işlenen şerh ile ticari faaliyette kullanılanlar hariç 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek!

 Tüm motosiklet tutkunlarına hayırlı olsun.

Yönetmeliğin çıkması için birlikte çalıştığımız Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin’e ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdulkadir Uraloğlu’na teşekkür ederim. Eğitim Güvenli Sürüşün Anahtarıdır. Lütfen Trafik Kurallarına Uyalım.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda İçişleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlarının birlikte yürütüleceği yönetmeliğe ilişkin şunlar kaydedilmişti: “Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenir, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler.

Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da 2918 sayılı Kanuna istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilir. Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.”

İçişleri Bakanı açıklaması yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER