reklamı kapat

POPÜLER

Huawei’nin yükselişi tüm hızıyla devam ediyor

Her yıl satışlarını arttıran ve akıllı telefon piyasasında söz sahibi olan ilk 3 firmadan biri konumuna gelen Huawei‘nin merakla beklenen mali raporu yayınlandı. Görünüşe bakılırsa Huawei’nin yükselişi hız kesmeden sürüyor. 

Açıklanan rakamlara göre Çinli teknoloji devinin gelirlerinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40’lık bir artış yaşanıyor. 2015’teki aynı dönemde yüzde 30’luk bir yükseliş yaşayan şirketin büyümesinin daha da hızlanması dikkat çekiyor. 2016’nın ilk yarısında 36,6 milyar dolar gelir elde eden Huawei,  yıl sonuna kadar 75 milyar doları geçmeyi hedefliyor. Analistler gelirlerin büyük bir bölümünün akıllı telefonlardan geldiğini belirtiyor. Her segmentte güçlü ve uygun sayılabilecek fiyatlarda cihazlar sunan Huawei’nin pazar payının yüzde 8,3’e çıktığı belirtiliyor. Bu oran geçen yıl 5,4 seviyesindeydi. Huawei bu payla yüzde 23 pazar payına sahip Samsung ve yüzde 15 pazar payına sahip Apple’ın hemen arkasındaki konumunu güçlendiriyor. Yıllar içerisinde akıllı telefon pazarının zirvesine yerleşmeyi kendisine amaç edinen Huawei’nin bu yönde önemli adımlar attığı görülüyor.

Huawei’nin yükselişi sürse de kar marjında yüzde 18’den yüzde 12’ye düşüş olduğu gözleniyor. Huawei bunun nedeninin gelecekteki büyümeyi desteklemek için yapılan yatırımlar olduğuna dikkat çekiyor. Gelirlerin açıklandığı duyuruda Huawei’nin ne kadar kar elde ettiğiyle ilgili herhangi bir bilgi verilmediğini belirtelim.

YORUMLAR