reklamı kapat

POPÜLER

Huawei, Apple’ı geride bıraktı!

Çin’in lider telefon üreticilerinden Huawei’nin yeni Mate 10 modeli için geri sayım başlamışken oldukça heyecan verici istatistikler paylaşıldı. Görünen o ki Huawei Apple’ı rekabetin gerisine itiyor.

Araştırma şirketi Counterpoint Research akıllı telefon pazarındaki rekabetin haziran, temmuz aylarında yeni bir oyuncuyla seyir değiştirdiğini açıkladı. Global telefon satışlarında Samsung ve Apple arasındaki rekabet son tüketicinin dahi hissedebildiği bir durum. Global satış grafiğine göre Apple ve Samsung arasındaki bu rekabet ise Eylül 2016 – Temmuz 2017 arasında bir kez yer değiştirmiş o da kasım – aralık aylarında Apple’ın liderlik koltuğuna oturmasıyla olmuş. Ki düşününce eylül gibi gerçekleşen lansman sonrası global satışlarda ani bir artış oldukça normal. Fakat grafiğin devamı daha da ilginç. Samsung global satışlarda tekrar zirveye otururken Apple satışları düşüyor ve sessizce ilerleyen Huawei beklenmedik bir anda Apple’ı geçiyor.


Huawei’nin Haziran – Temmuz 2017 satışları Apple’ı geride bırakmış durumda. Böylelikle Çinli üretici global pazarda en çok akıllı telefon satan ikinci şirket olmayı başarıyor. Ağustos ayı için elde edilen veriler ise henüz paylaşılmış değil ancak Apple’ın yeni cihazının tanıtıma çok az süre kalmışken Huawei’nin bir süre daha yerini koruyacağını düşünmek mümkün. Counterpoint Research’ün araştırması Huawei’nin Güney Asya, Hindistan ve Kuzey Amerika pazarındaki varlığının çok zayıf olduğunu belirtmeyi de ihmal etmiyor. Bu sebeple şirketin mevcut potansiyelinin sınırlandığı iddia ediliyor. Huawei’nin varlığını en baskın hissettirdiği pazarlar ise elbette Çin’le başlıyor. Çin’i Avrupa, Latin Amerika ve Orta Doğu takip ediyor.

Şu anki tablo Huawei için oldukça etkileyici ancak 12 Eylül’de Apple’ın yeni nesil cihazlarını tanıtacağını da hesaba katmak gerek. Kasım – Aralık 2017 arası Apple’ın global satışlarında bir patlama yaşanması işten bile değil. Huawei Mate 10 ise ekim ayında tanıtılacak.