reklamı kapat

POPÜLER

Dyson
Dyson

Dyson’ın iptal edilen elektrikli otomobili nihayet gün ışığına çıktı

 - Güncelleme: 17 Mayıs 2020 21:16

Dyson‘ın elektrikli otomobil üreteceği gündeme bomba gibi düşmüştü. Dyson elektrikli otomobil üreteceğini açıklasa da bu proje bir sonra iptal edilmişti.

Tasarımı da gün ışığına çıkmayan model nihayet ortaya çıktı. Engadget internet sayfasında Wiltshire’da çalışan bir prototipin olduğu belirtilmişti. The Times daha sonrasında Sir James Dyson ile bir röportaj gerçekleştirdi ve otomobille ilgili sır perdesini ortadan kaldırdı. Tam dolu şarjla yaklaşık 965 kilometre menzil sunan otomobil şu anda N526 kod adıyla anılıyor. Yedi kişilik oturma kapasitesine sahip olan otomobilin sunduğu menzil değerinin gerçekten de etkileyici olduğunu söyleyelim. Tesla Model S‘in menzil değerinin yaklaşık 610 kilometre olduğunu hatırlatmakta yarar var. 2,6 ton ağırlığındaki alüminyumdan üretilen otomobil  saatte 100 kilometre hıza 4,8 saniyede ulaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dyson imzalı elektrikli otomobilin sunduğu beygir gücü etkileyici

Saatte yaklaşık 200 kilometre hıza ulaşabilen otomobilde 536 beygir güce ve 650 Nm torka sahip. Çift 200 kW elektrik motorundan güç alan otomobil tasarım açısından Range Rover araçlarından ilham alıyor. Sportif görünümlü SUV aracın iç mekanı da dış mekanı kadar etkileyici. İnce koltukların tercih edildiği otomobil, Dyson’a göre, genel olarak daha iyi bel desteği sağlayacak şekilde tasarlanmış parçalı yastıkları da bünyesinde barındırıyor.  Şirketin sahibi Dyson, projenin durmadan önce 500 milyon poundluk bir harcamasının olduğunu da belirtti.   Dyson yeniden elektrikli otomobil projesini gündeme getirip getirmeyeceği ise şu anda belirsizliğini koruyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin özür dilemek zorunda kaldığı reklam filmi

 

İLGİLİ HABERLER