reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

Xiaomi Japonya’dan “nükleer bomba” özürü! [Video]

 - Güncelleme: 10 Mayıs 2020 10:04

Akıllı telefon tarafının dikkat çeken ismi Xiaomi, büyük tepki çeken Japonya merkezli bir Redmi Note 9 Pro reklamı için özür diledi.

Xiaomi Japonya, kısa süre önce yukarıda hemen izleyeceğiniz reklam filmini yayımladı. Bu reklam filmi Redmi Note 9 Pro modelinin hızını öne çıkarmak için hazırlanmıştı. Ancak reklam içerisinde yer alan nükleer bomba kullanımı ve “fat man” gönderimi çok ama çok büyük tepki çekti. Biliyorsunuz Japonya, İkinci Dünya Savaşı’nda nükleer bomba felaketini çok ama çok kötü şekilde tecrübe etmiş bir ülke. İşte bu yüzden böyle bir reklam kullanımı Japonya’da hoş karşılanmadı. Burada en çok tepki çeken ise yukarıda bahsettiğimiz “fat man” gönderimi oldu. “Fat man”, ABD’nin Japonya Nagasaki’ye 1945 yılında attığı nükleer bombalardan birisinin kod adıydı. Bu reklam filmini tepkiler sonrasında hemen kaldıran Xiaomi, daha sonra aşağıdaki açıklama ile herkesten özür diledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi, kısa süre önce de veri ihlali konusunda gündemden düşmedi

Halen bilmeyenler için geçtiğimiz hafta Xiaomi telefonların yerleşik internet tarayıcıları, “Incognito” yani gizli mod açıldığında dahi cihazlardan veri topladığı ortaya çıkmıştı. Bu verileri Alibaba tarafından sağlanan belirli bir sunucuya aktardığı belirlenen firma, kullanıcı gizliliğini ihlal ediyor diye ciddi tepkiler almıştı. Bunu bir bakıma kabul eden ve bir blog yazısı yayımlayan firma, yakında yayımlanacak bir sonraki Mint Browser ve Mi Browser güncellemesi ile tarayıcılara özel bir seçenek koyulacağını aktardı. İşte bu seçenek geçen gün geldi ve Mi Browser ile Mi Browser Pro v12.1.4 ve Mint Browser v3.4.3 sürümleri ile artık kişilere bir seçenek sunmaya başladı. Bu seçenek açıldığı zaman Incognito mod artık hiçbir şekilde veri toplamaz hale geliyor. Bu da kullanıcılar için güzel görünüyor ve gizli modu sık kullananları memnun ediyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın yeni arayüzü MIUI 12

İLGİLİ HABERLER