reklamı kapat

POPÜLER

dyson

Dyson’ın elektrikli otomobiliyle ilgili son bilgiler

Elektrikli süpürgeleri ve pervanesiz fanlarıyla tanınan İngiliz teknoloji şirketi Dyson’ın elektrikli otomobil üzerinde çalışma yaptığını geçtiğimiz yılın başında sizlere aktarmıştık.

Dyson şirketinin kurucusu mühendis James Dyson, geçtiğimiz eylül ayında şirket çalışanlarına elektrikli otomobili 2020 yılında satışa sunmayı planladığını belirtmişti.  Proje üzerinde çalışan önemli bir ekibin ve bütçenin olduğunu belirten Dyson, şirketin otomobil sektörüyle ilgili girişiminin ilk olmadığını ifade etmişti.

Dyson’ın merakla beklenen elektrikli otomobiliyle ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. The Financial Times’ın aktardığı habere göre Dyson, önümüzdeki 10 yıl içerisinde üç farklı elektrikli otomobil satışa sunmaya hazırlanıyor.  Dyson’ın elektrikli otomobil için 2,8 milyar dolarlık bir bütçeyi gözden çıkardığı belirtiliyor. Şirketin piyasaya süreceği ilk otomobilin  üst segmente konumlanacağı ve sınırlı sayıda üretileceği belirtiliyor. 90’lı yılların başından beri otomobille ilgili çalışmalarını sürdürdüren Dyson’ın dizel egzoz sistemiyle ilgili çalışan bir ekibe sahip olduğunu söyleyelim. Pil teknolojisi üzerindeki çalışmalarını da tüm hızıyla sürdüren Dyson’ın 2020 yılında satışa sunmayı planladığı otomobilinde ne gibi yenilikler sunacağı ise henüz bilinmiyor.

Aston Martin’nden Dyson’a transfer

Dyson’ın elektrikli süpürgelerindeki yenilikçi çözümlerini otomobilinde de kullanması kuvvetle muhtemel. Vanquish ve V8 Vantage gibi önemli Aston Martin modellerinde imzası bulunan ürün geliştirme müdürü Ian Minards transfer eden Dyson’ın elektrikli otomobiliyle ilgili yeni bilgiler geldiğinde LOG üzerinden sizlere aktaracağız.

İLGİLİ HABERLER