reklamı kapat

POPÜLER

Dyson, elektrikli otomobil projesi için yer tercihini yaptı

Elektrikli otomobil modeli için yüklü bir yatırımla yeni tesis hamlesini hayata geçiren Dyson, önümüzdeki iki yıllık süreçte somut adımları atmak istiyor.

İlk olarak Ocak 2017’de yapılan resmi duyuru ile birlikte tarihinde çok önemli bir adım atmaya hazırlandığını öğrendiğimiz Dyson, yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Elektrikli ev aletlerindeki başarısıyla tanınan İngiltere merkezli şirketin, bir elektrikli otomobil üretme hayaliyle çıktığı bu yol, geride bıraktığımız iki yıla yaklaşam sürede sürekli gelişme gösterdi. Aston Martin‘in alaycı yaklaşımına karşın programında herhangi bir değişime gitmeyen Dyson, otomobilinin üretimini gerçekleştireceği tesisle ilgili önemli bir açıklama yaptı. Halihazırda geliştirilme aşamasında olan model için tamamen yeni üretim tesisi planını tamamlayan şirket, yer olarak ise Singapur‘u seçmiş durumda.

Modelden beklenti büyük

Markanın konuyla ilgili resmi kaynaklarından yaptığı açıklamanın detaylarına baktığımızda, tesisin temelden üretileceğini görebiliyoruz. Aralık ayı itibarıyla tesisin inşa sürecini başlatmaya hazırlanan şirket, yapının tamamlanmasıyla birlikte işçi alımlarına da hız verecek. Halihazırda İngiltere’de yer alan AR-GE merkezinde 400 kişilik bir ekiple çalışmaların yürütüldüğünü düşündüğümüzde, çok ciddi bir yapılanmanın arifesinde olunduğunu da görebiliyoruz. 2020 itibarıyla bitilmesi beklenen yapının ardından elektrikli otomobilin hız kesmeden banda taşınacağı ve 2021’e gelindiğinde de satışların başlatılması planlanıyor. Halihazırda satışa sunduğu aletlerin dijital motorlarını yine Singapur’da üreten Dyson, yeni fabrikayla birlikte 200 milyon pound gibi bir rakamı yatırım için ortaya koymuş durumda. Otomobilin fark yaratma konusunda çok özenli şekilde geliştirildiği ve büyük ilgi görmesi için çalışıldığı da şimdilik satır başları arasında yer alıyor.