reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli süpürge üreticisi Dyson elektrikli otomobil hazırlığında

Daha çok ürettiği elektrikli süpürgelerle tanınan Dyson yakında bir elektrikli otomobil müjdesi verebilir. Haberin kaynağı ise İngiltere hükümetinden başkası değil.

İngiltere hükümetinin yayınladığı ve sonrasında gizemli bir şekilde elektrikli otomobil referansını kaldırdığı hükümet belgelerine göre Dyson bir elektrikli otomobil hazırlığında. The Guardian‘ın haberine göre vergilerle desteklenecek olan projeyle beraber, çoğunluğu mühendislik olmak üzere 500’ün üzerinde iş alanı açılacak. Belgenin düzenlenmiş halinde ise 174 milyon sterlinlik yatırım yapılacak olan proje için elektrikli otomobilden söz edilmiyor. Belgenin yeni versiyonunda devletin Dyson’a pil teknolojisini araştırması ve geliştirmesi için 16 milyon sterlinlik yatırım yaptığından bahsediliyor.

Dyson ise konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti. Firma halihazırda gelişim aşaması içinde olan hiçbir proje ile ilgili yorum yapmayacağını belirtse de projenin doğru olması durumunda Dyson da Apple ve Google gibi otomobil sektörüne adım atan diğer firmaların arasına dahil oluyor. Hükümetin yayınladığı belgenin güncellenmiş haline buradan ulaşabilirsiniz.