reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3

Büyük kazada ortaya çıkan Tesla Model 3 sorunu için Elon Musk devrede

Tesla için en önemli otomobil konumunda bulunan Model 3, satın alan kullanıcılar tarafından artık aktif olarak trafikte kullanılıyor. Böyle olunca araç için kaza haberleri de geliyor. Böyle bir kazada ortaya çıkan Model 3 sorunu içinse Elon Musk önemli değişiklikler müjdeliyor.

35 bin dolarlık fiyatıyla geniş kitleleri Tesla ve elektrikli otomobil ile tanıştıracak Model 3, dünyanın en güvenli otomobilleri arasında yer alıyor. Resmi test sonuçları yayınlanmamış olmasına rağmen şirket bu konuda kendisine oldukça güveniyor. Kısa süre önce gerçekleşen bir kaza ise bunun gerçek olduğunu gösteriyor. Aracıyla büyük bir kaza geçiren sürücü, otomobilden burnu bile kanamadan yürüyerek ayrılıyor. Yardıma gelen görevliler ve çekicilerin “başka bir araçla bu kazayı yapsaydın durumun çok kötü olurdu” şeklinde yorumladıkları süreç, gerçekten etkileyici görünüyor.Ancak bu olaydan başka bir detay ortaya çıkıyor.

Sürücü, kaza sırasında yanındaki yolcunun elini ekrana çarptığını ve ekranı kırdığını açıklıyor. Kırılan ekran nedeniyle torpido gözünü (Gerekli belgeler için) açamayan sürücü, gözü manuel olarak açmak zorunda kaldıklarını belirtiyor. Ayrıca ekranın kırılmasından dolayı yolcunun elinde büyük bir kesik oluştuğu da söyleniyor. İşte buna cevap veren CEO Elon Musk, otomobile kaza sonrasında torpido gözünü otomatik olarak açacak bir özellik ekleneceğini belirtiyor. Musk ayrıca ekranın önüne ya da arkasına ince bir plastik kaplama koymak için de bir çalışma yürüteceklerini açıklıyor. Bu kaplama ile ekrana gelen darbe nedeniyle camın kırılmasının engellemesi hedefleniyor. Bu kötü kazayı geçiren ve otomobili kullanılmaz halen gelen sürücünün yeni bir Model 3 siparişi verdiği de dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor.

Tesla Model 3
Tesla Model 3
Tesla Model 3
Tesla Model 3
Tesla Model 3
Tesla Model 3

Teknik detaylarıyla Tesla Model 3

Tasarımı oldukça beğenilen Model 3, 0’dan 100 km/s hıza 5.5 saniye seviyesinde çıkıyor. Model S ve Model X’den farklı olarak kokpitinde yatay konumlandırılmış 15 inç ekran taşıyan otomobil, beş kişiyi rahatlıkla taşıyabiliyor. Şirketin gelişmiş otomatik pilot özelliğine de sahip olan Model 3, sadeleştirilmiş iç mekanıyla çok iyi bir görüş açısı veriyor. EPA verilerine göre otomobil, 35 bin dolarlık normal versiyonla 354 km yol, 44 bin dolarlık en üst modeliyle ise 498 km yol yapabiliyor.

İlgili Video