reklamı kapat

POPÜLER

Synaptics

Synaptics’in ekrana entegre parmak izi okuyucusunu kullanacak ilk firma belli oldu

Geçtiğimiz hafta büyük bir sürpriz yaparak ekrana entegre parmak izi okuyucusunu seri üretime sokan Synaptics, bugün daha önemli bir haberle gündeme geldi. Şirketin bu yeni sensör için çalışacağı ilk akıllı telefon üreticisi belli oldu.

Synaptics, bildiğiniz gibi geliştirdiği teknoloji ile dünyada bir ilke imza attığını iddia ediyor. Bu teknoloji parmak izi sensörlerini direkt olarak telefon ekranlarının içerisine alıyor. Yani fiziksel bir butona ihtiyaç duymayan bu teknoloji, Clear ID FS9500 ismine sahip. Çerçevesiz akıllı telefonlar için geliştirildiği söylenen CMOS temelli sensör, ekranın belirli bir noktasını parmak izi okuyucu haline getirebiliyor. Bunu donanımı ilk kullanarak firmanın ise Çin’li akıllı telefon üreticisi Vivo olacağı söyleniyor. Forbes’e göre bu noktada ilk çıkışı yapacak firma, daha önce telefonunda Qualcomm‘un ultrasonik parmak izi okuyucusunu kullanacağını açıklamıştı. Bu tarafta istediğini bulamadığı görülen Vivo, seri üretime girdiği için Synaptics’i tercih etmiş gibi görünüyor. Sensörün kendisi ve dijital görüntüsü ise aşağıdaki şekilde karşımıza çıkıyor.

Synaptics
Synaptics

Synaptics, ekrana entegre parmak izini gerçeğe dönüştürüyor

Sabit ve esnek OLED ekranlarla çalışabildiği söylenen sensör, yüz tanıma sistemlerini sevmeyenler için çok güzel bir seçenek oluşturacak gibi duruyor. Daha önce bu sensörü kullanan ilk telefonun Galaxy S9 ve Galaxy S9+ olabileceği söylenirken, artık bunun doğru olmadığı kesinleşmiş duruyor. Ancak MWC 2018’de tanıtılacak telefonların bu sensörü taşıma ihtimali halen devam ediyor. Bakalım Samsung beklenen adımı yeni amiral gemilerinde atacak mı?