reklamı kapat

POPÜLER

Vivo X20 Plus UD

Geleceğin “ekrana entegre parmak izi sensörünü” detaylandıran video [İzle]

Entegre parmak izine sahip ilk telefon Vivo X20 Plus UD‘yi dün en zorlu sağlamlık testine sokan JerryRigEverything, bu sefer de telefonun içini açtı. Bu işlem sonucunda ilginç sensör hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.

Bünyesinde Synaptics firmasının Clear ID FS9500 isimli parmak izi sensörünü taşıyan akıllı telefon, böylece ekranından parmak izi okuyabiliyor. Yeterince hızlı çalışan bu sensör, fiziksel bir butona olan ihtiyacı bitiriyor. Bu sayede gerçekten çerçevesiz akıllı telefonların önünü açan sensör, kanalın son videosunda göründüğü üzere ekranın hemen altında yer alıyor. Temelinde tek bir amaç için özelleştirilmiş bir kamera sensörü bulunan sensör, ışık kullanarak parmağınızdaki çıkıntıları tarıyor. Bu sayede parmak izi okuma yapabilen sensör, inanılmaz ufak olduğu için şu an sadece ekran piksellerinin altında kalan ufak bir bölümü kullanıyor. Ancak şirketin bunu büyüten prototipleri MWC 2018‘de tanıttığı da biliniyor. Yani gelecek bu alanda görünüyor ve JerryRigEverything‘in gösterdiği kadarıyla teknoloji mevcut altyapılara kolay şekilde uyum sağlayabiliyor. Bu da gelecek için büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vivo X20 Plus UD tüm teknik detayları

Android işletim sistemli akıllı telefon, gücünü Snapdragon 635‘den alıyor. En üst seviyeye oynamayan cihaz, 6,4 inç boyutunda 2160×1080 piksel 18:9 OLED bir ekrana sahip. 4 GB RAM ve 128 GB dahili hafızası bulunan telefon, çift-SIM kart, 4G VoLTE, Wi-Fi, Bluetooth 5.0 gibi desteklerle geliyor. Arkasında 12 megapiksel çözünürlükte çift kamera yer alan akıllı telefon, 3.905 mAh gücünde bir pil üzerine kuruluyor. Bağlantı noktasında microUSB kullanan akıllı telefon, önemli olarak 3.5mm kulaklık portu ve yüksek ses veren bir DAC birimle geliyor.