reklamı kapat

POPÜLER

Apple macOS High Sierra

Apple, macOS High Sierra’nın kritik açığını kapattı

Apple bugün sürekli olarak macOS High Sierra‘da keşfedilen kritik açıkla gündemde bulundu. Ancak şirket elini çabuk tutarak gerekli güncellemeyi yayınladı. İşte bilinmesi gereken detaylar.

Apple’ın yaşadığı söz konusu açık, bilgisayarı fiziksel olarak kullanabilen 3. kişilerin rahatlıkla yönetici olarak bilgisayarda işlem yapmasına izin veriyor. Lemi Orhan Ergin’in gündeme getirdiği açık, sisteme şifresiz bir şekilde yöneticisi olarak girilmesine olanak tanıyor ve bu da büyük bir güvenlik riski oluşturuyor. Ancak dakikalar önce yayınlanan “Security Update 2017-001” güncellemesi sorunu tamamen ortadan kaldırıyor. Sorundan haberdar olur olmaz çalışmaya başladıklarını belirten teknoloji devi, elini çabuk tutmuş görünüyor. Güncelleme Mac sistemlerideki Apple Store’un “Güncellemeler” bölümünden elde edilebiliyor.

Apple, macOS High Sierra açığı için özür diliyor

Kullanıcılara yaşattığı sıkıntılar için özür dileyen şirket, kullanıcılarının daha iyi hak ettiğini de söylemeden geçmiyor. Şirket ayrıca böyle bir sorunun bir daha yaşanmaması için geliştirme sürecindeki deneyim sürecini de arttıracaklarını belirtiyor. Bu açığın daha eski macOS sürümlerinde yer almadığını belirtelim. Bu yüzden High Sierra yüklü olmayan sistemlere güncelleme verilmedi. Ancak yine de en güncel sürüme geçmekte büyük fayda var.