reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 için ön sipariş hazırlığı başladı; önemli bir detay çıktı

Merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için Sony ön sipariş hazırlıklarına başlamış durumda. Bu bağlamda heyecan artıyor.

PlayStation 5 biliyorsunuz iki sürüm halinde geliyor. Kısa süre önce modeli diskli sürümü $499/£449/€499, disksiz sürümü ise ya $449/£399/€449 ya da $399/£349/€399 fiyat etiketlerine sahip olacak denilmişti. Türkiye’de ise 8 bin TL ya da üstünde olması beklenen konsolun, resmi fiyatı çok ama çok yakında verilecek gibi görünüyor. Çünkü Sony kısa süre önce PS Direct sitesini güncellemeye başladı. Bu da konsolun daha önce iddia edildiği gibi ağustos ayında ön siparişe açılabileceğini gösteriyor. Kodlarda görülen detaylara bakıldığı zaman ise Sony’nin PS Direct üstünden yapılacak ön siparişlerde kişi başına tek bir sipariş hakkı tanıyacağı görülüyor. Bu da elbette çıkıştaki stokların çok büyük olmayacağı bilindiğinden güzel görünüyor. Biliyorsunuz normalde 2020 için 6 milyon PS5 üretmeyi planlayan Sony, bunu daha sonra 9 milyon seviyesine, başka bir kaynağa göreyse tam 10 milyon seviyesine çıkarmıştı. Yukarıdaki önlemin de etkisiyle konsolun dağılımı olabildiğince doğal olacak gibi görünüyor. Ancak yine de farklı abonelikler ve kredi kartlarıyla sistemi kandırarak çıkışta büyük bir PS5 karaborsası yaratanlar olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için temel teknik detaylar şöyle

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor. En son konsolun diskli versiyonu 499 dolar, disksiz versiyonu ise 399 dolara satılacak söylentisi gündeme gelmişti.

Konsolun gerçek tanıtım videosu