reklamı kapat

POPÜLER

Yeni BMW 5 Serisi

Elektrikli BMW 5 Serisi ve 7 Serisi hakkında son gelişmeler

i3 ve i8 gibi otomobilleriyle elektrikli otomobil pazarında uzunca zamandır yer edinen BMW ile güzel bir gelişme yaşandı. BMW, 5 Serisi, 7 Serisi ve X1 araçlarının tam elektrikli versiyonlarını da sunacağını açıkladı.

Şirket bir basın açıklamasında 10 yılda toplam 7 milyondan fazla elektrikli otomobilin yollarda olacağını belirtti.  Bu sınıflardaki tüm araçlara 48 volt hafif hibrit sistemli tam elektrikli, plug-in hibrit ve sadece gaz (ayrıca Avrupa’da dizel) sunulacak. BMW, 2023 yılına kadar 25 modelini elektrikli sunmayı planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket, plug-in hibritleri şehirlerde tamamen elektrikli moda otomatik olarak geçirmek ve emisyonları azaltmak için başka önlemler aldığını da söylüyor.

Önümüzdeki yıl şirket, i3, Mini Cooper SE, iX3, iNext ve i4 dahil olmak üzere beş adet elektrikli otomobilini satışa sunacak. CEO Oliver Zipse, elektrikli 7 serisinin yeni nesil 7 Serisi ile geleceğini, ancak 5 Serisi veya X1 EV’ler için tarihlerin henüz netlik kazanmadığını belirtti.

Elektrikli BMW iX3 kısa bir süre önce tanıtılmıştı

Şirket, elektrikli X3 modelinin batarya kısmında 80 kWh kapasiteli bir batarya tercih ederek karşımıza çıkıyor. Bu batarya sunduğu menzil değerinin yanında şarj değerleriyle de kullanıcı dostu olma iddiasında. 150 kW hızlı şarj desteğiyle gelen üniteyi yüzde 0’dan yüzde 80 doluluğa getirmek sadece 34 dakika sürüyor. 10 dakikalık dolumla ise 100 kilometre gitmenin mümkün olduğu bir senaryo da marka tarafından teknik verilerde belirtildi.

İlginizi çekebilir

Yeni BMW 4 Serisi