reklamı kapat

POPÜLER

BMW
BMW
BMW
BMW

Büyüyen elektrikli otomobil pazarında önemli BMW hamlesi

Almanya merkezli dev otomobil üreticisi BMW, elektrikli otomobil pazarının en önemli isimleri arasında yer alıyor. Bu konuda daha da büyümek isteyen firma, yaptığı yeni yatırımlarla çıtayı yükseltiyor.

Özellikle hazırladığı i3 modeliyle büyük satış rakamlarına ulaşan BMW, Leipzig fabrikasında 300 milyon euroluk bir genişlemeye gidiyor. Bu sayede i3 ve i8 modellerinin üretimini yıllık yaklaşık 100 bin adet artıracak firma, günlük üretimin de 130’dan 200 araca çıkacağını belirtiliyor. Bu yatırımla i-serisi araçlarının üretimini yüzde 54 oranında artıracak olan firma, gerçekten önemli bir adım atıyor. Leipzig fabrikasında tamamen elektrikli i3, benzin destekli i3, ve plug-in hibrit i8 üretiliyor. Tüm bunlar sonucunda genel üretimin 250 binden 350 bine çıkacağı söylenirken, bu pazarın gidişatı açısından büyük önem arz ediyor. Artık elektrikli otomobillere hiç olmadığı kadar büyük talep bulunuyor. Bunun arkasında ise hiç kuşkusuz Tesla yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçen hafta Mercedes-Benz de büyük yatırımda bulundu

Dev Alman şirket kısa süre önce elektrikli kompakt otomobil modellerinin Fransa‘da yer alan Hambach fabrikasında üretileceğini duyurmuştu. Bu fabrikada daha önce Smart otomobilleri üreten firma, 100 yılı geçen tarihinde ilk defa Fransa sınırlarında gerçek bir “Mercedes” üretmeye hazırlanıyor. Bunun için tam 500 milyon euroluk bir yatırımdan bahsedilirken, aracın “EQ” serisinde yer alacağı belirtiliyor. 2020 yılına kadar kişilere hem kendi hem de Smart modellerinin elektrikli versiyonlarını sunacak firma, bunun için yatırımlarını artırıyor.

İlgili Video

Şirketin geleceğinden gelen bir model