reklamı kapat

POPÜLER

Airbus MAVERIC

Verimliliğe odaklanan gelecek konsepti: Airbus MAVERIC [Video]

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Airbus’tan ilginç bir konsept geldi. Firma verimliliğe odaklanan Airbus MAVERIC ile karşımızda.

Airbus, dünyanın en büyük ve en çok kullanılan yolcu uçaklarını üretiyor. Aynı zamanda askeri uçak tarafında da yer alan firma, bu alanda son dönemde şaşırtıcı sorunlar yaşan Boeing ile en tecrübeli isimler arasında. Hepsine ek olarak uçan taksiler üzerinde de çalışan firma, bu sefer MAVERIC ile ses getirdi. MAVERIC şimdilik bir gelecek için tasarlanmış bir uçak konsepti. Tasarımsal açıdan çok da güzel görünmeyen ve şimdilik maket üstünden testleri yapılan konsept, yukarıda da dediğimiz gibi özellikle verimliliğe odaklanıyor. Bu uçağın gövdesi “blended wing body” ya da kısa BWB olarak geçen bir altyapıda tasarlanıyor. Bu altyapıda uçak gövdesi ile kanatlar boşluksuz olarak bir araya geliyor ve bu da aerodinamik verimi artırıyor. Bu tasarımın günümüz yolcu uçaklarına oranla yüzde 20’ye yakın yakıt tasarrufu getirebileceği aktarılıyor ve bu da uzun vadede çok büyük bir maddi avantaj anlamına geliyor. Bu tasarımda aynı zamanda uçağın içerisindeki kullanılabilir alanın da arttığı aktarılıyor. Motorları kanatları yerine üstünde taşıyan Airbus MAVERIC, büyük gelecek vadediyor.

Airbus MAVERIC
Airbus MAVERIC
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Airbus MAVERIC dikkat çekmeyi başardı

Maket halinin deneme uçuğunu yukarıda izleyebileceğiniz uçak konsepti, birçok motor konfigürasyonunun önünü araladığı için de çok önemli olarak nitelendiriliyor. Ancak bu modelin yakın zamanda gökyüzüne çıkması ya da ticari olarak satılması beklenmiyor. Firmanın bu uçak için düşündüğü kabin tasarımı ise aşağıdaki galeride yer alıyor. Uçak kısa olmasına rağmen geniş olduğundan beklenenden büyük bir alan sunuyor.