reklamı kapat

POPÜLER

Sınırları zorlama sanatı: 40 TB kapasiteli sabit diskin teknik detayları belli oldu

Geçtiğimiz hafta Seagate‘in tanıttığı 12 TB’lık sabit diski çok büyük olarak nitelendiriyorsanız bir kez daha düşünün. Sektörün öncü isimlerinden Western Digital, 2025 yılında karşımıza tam 40 TB kapasiteye sahip sabit diskleri çıkartmaya hazırlanıyor.

Bu akıllara durgunluk verici ürünü geliştirmeye aktif olarak başladığını açıklayan Western Digital, 3.5 inç boyuttaki bu diskte mikrodalga yardımlı manyetik kayıt (MAMR) isimli özel bir teknik kullanıyor. Birim alana bu kadar yüksek veri depolama işleminin altından mikrodalga alanı oluşturan “spin tork osilatörü” isimli sürücü kafasıyla kalkan şirket, oluşturduğu sistem ile verinin normal sabit disklerden daha düşük manyetik alanda yazılmasının önünü aralıyor ve sonuç olarak normal disklerin kullandığı ile aynı alana 40 TB gibi akıllara durgunluk veren bir kayıt gerçekleştirilebiliyor. MAMR hakkında konuşan şirket yetkilisi Jonh Rydning ise süreci “teknolojisinin ticarileştirilmesi daha yüksek kayıt yoğunluğuna ulaşılmasına ve terabayt başına sabit disk sürücülerinin maliyetinin düşmesine yol açacaktır” şeklinde özetliyor. Mevcut kurumsal sabit diskler gibi türbülansı azaltmak için hava yerine helyum kullanan disk, yüksek hızdan çok kapasiteye odaklanıyor.

SSD sabit diskler çok yüksek hıza ulaşabiliyor ancak hem veri güvenliği hem de kapasite konusunda halen veri merkezlerinin çok fazla tercih etmek istemediği donanımlar arasında yer alıyor. Bu tarz kapasite artışları ise oyunlar yükleme alanı ve 4K / 8K içeriklerin artmaya başladığı günümüzde bizler için de büyük önem arz ediyor.