reklamı kapat

POPÜLER

Yamaha’dan Tokyo Otomobil Fuarı’na iki tekerlekli damga sinyali: Motoroid

Organizasyonda konsept bir otomobil tanıtacağı söylenen Yamaha, motosiklet, ATV ve robot olmak üzere üç konseptiyle Tokyo’da yer alacak.

Geri sayımına devam ettiğimiz Tokyo Otomobil Fuarı, 2017‘nin son ve en görmekli organizasyonlarından birisi olma yolunda ilerliyor. Motor teknolojileri bazında özellikle Mazda cephesinden beklediğimiz yeni SkyActive ile detayları sıcaklığını korurken motosiklet dünyasından gelen hamleyle ortalık iyice karnaval havasına büründü. Organizasyonda konsept bir otomobil tanıtacağı söylenen Yamaha, motosiklet ve diğer alanlardaki ürünleriyle de katılımcıları standına toplamayı başaracak gibi gözüküyor. Otomobilin konuşulduğu şu günlerde Tokyo’ya getirmek üzere motosiklet, robot ve atv formlu üç konseptin ilk detaylarını paylaşan Yamaha, kesinlikle övgüyü hak ediyor.


Şimdilik kısıtlı detaylarıyla karşımızda duran konseptlerin ilki, halihazırda gösterimine devam eden Blade Runner 2049‘dan fırlamış havasını barındıran Motoroid. Yapay zekadan faydalanılarak geliştirilmesi planlanan konseptin, sürücüsünün kullanım alışkanlıklarını öğrenebildiği ve tepkilerini buna göre verildiği söyleniyor. Tamamen elektrikli olarak tasarlanan Motoroid’de altı parçaya bölünen silindirik bataryalar gövdeye entegre şekilde kendisini gösteriyor.


Organizasyonda motosiklet planı üzerine kurulan ikinci parçaysa robot sürücümüz Motobot. İlk gösterimi iki yıl önce daha basit bir formda yapılan robotun yüksek hızlarda motosiklet kullanma noktasına gelebildiği söyleniyor. Motosikletlerin test sürecinde kullanılabileceği konuşulan Motobot’un geleceğin en büyük yardımcılarından birisi olmaması için hiçbir sebep yok gibi.


Yamaha’nın fuara getireceğini açıkladığı son parçaysa dört tekerlekli dünyaya ait. ATV formlu bir araç olan MWC-4‘te halihazırda satışta olan Tricity modelinin teknolojisi yer alıyor. Kesin olmamakla birlikte Yamaha’nın, bu modeli daha fazla çoklu teker yapısına sahip motor modellerini sunmak adına bir mesaj olarak algılıyor.