reklamı kapat

POPÜLER

Yamaha süper otomobil konseptini gösterdi

Yamaha iki hafta önce karanlıklar içinde gösterdiği otomobil sürprizini Tokyo Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardı. Yamaha Sports Ride isimli konsept otomobil karbon fiber kaplı hafif gövdesiyle dikkat çekiyor.

Sports Ride’a baktığımızda birçok spor otomobilden izler taşıdığını görüyoruz. Mazda MX-5 Miata ile hemen hemen aynı vücut ölçülerinde olan otomobil, Japon akrabasından çok daha hafif. Yalnızca 750 kg ağırlığındaki Sports Ride, dört tekerlek üzerinde motosiklet sürmenin hissini vermek için tasarlanmış anlaşılan.

gordon-murray-design-istream-carbon_100532012_l
Tasarım deyince otomobilin McLaren F1‘e olan benzerliği gözlerden kaçmıyor. Nitekim iki otomobilin tasarımından da aynı isim sorumlu. Tıpkı McLaren F1 gibi Yamaha Sports Ride da Gordon Murray’in iStream Carbon platformu üzerine kurulu. Patentli karbon fiber şasi teknolojisi, iki karbon yüzün sandviç gibi bir araya getirilerek bal peteği benzeri bir yapı oluşturuyor. İki isim daha önce söz konusu teknolojiyi Motiv isimli konseptte de kullanmıştı.

Performans özellikleri henüz belli olmayan Sports Ride’ın seri üretime geçmesi için önünde biraz daha zaman var. Görünüşe bakılırsa hayranlık uyandıran motosikletlerinden sonra Yamaha’dan daha fazla otomobil haberi almaya başlayacağız.