reklamı kapat

POPÜLER

En anlamlı özel sipariş; Efsane F1 GTR’dan ilham alınarak geliştirilen McLaren 675LT ile tanışın

Markasına LeMans şampiyonluğu kazandırmış F1 GTR’ın genleri üzerine üretilen McLaren 675LT, örneğini göremeyeceğimiz bir otomobil olarak hafızalarımızda yer edinecek.

2018 yılı otomobil tutkunları ve hiper otomobil sınıfını bir kriter üzerinden ortak noktada buluşturuyor; “Zenginlik” Evet, henüz daha yarısını bile geride bırakmadığımız bu dönem içerisinde Ferrari, Lamborghini ve Pagani gibi markaların yeni projeleriyle tanışma fırsatına eriştik. Bu markalar arasına yazabileceğimiz isimlerinden birisi de kuşkusuz McLaren’dı. Senna modeliyle tarihinin en hızlı modelini yollara çıkarmaya başlayan marka şimdiyse geçmişinde çok özel bir yeri olan F1 GTR‘a selam gönderen yeni projesiyle karşımızda. Özel sipariş olarak MSO departmanı tarafından üretilen McLaren 675LT, üzerinde barındırdığı işçilik özeniyle mükemmel bir otomobilin nasıl hayata geçirilebileceğinin dersini veriyor adeta.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir canavarın genleri

Projenin detaylarına geçmeden evvel, ilham alınan temel otomobil olan F1 GTR hakkında bir iki cümle sarf etmezsek olmaz. Aslında F! GTR projesinin ardında başarısı ön görülemeyen keyifli bir hikaye var. Geçtiğimiz yıl itibarıyla asfalta çıkışının 25. yılını geride bırakan ve 1998 yılında eriştiği 391 km/s‘lik hızla dünya rekoru kıran F1’in arkasındaki isim Gordon Murray‘den başkası değildi. Otomobilin tasarım ve geliştirme sürecini bizzat yürüten Murray, yarattığı bu canavarın sokaklara uygun bir otomobil olduğunu o dönemki açıklamalarında sık sık dile getirdi. Aracı asla pist odaklı geliştirmeyen başarılı tasarımcıya, F1’in piste çıkabilmek için ciddi bir potansiyele sahip olduğu fikrini kabul ettirmekse biraz zaman aldı. Murray’nin kabul etmesiyle birlikte üzerinde modifikasyonlar yapılarak GTR logosunu kazanan F1, Ferrari F40 ve Porsche 911 Turbo gibi dişli rakiplere karşı ciddi mücadeleler verdi. Damalı bayrağı ilk görmek için sahneye çıktığı ilk yıl olan 1995’te elde edilen LeMans zaferiyse, Murray’i ikna etmeye çalışan ekibin ne kadar haklı olduğunun kanıtıydı. 2000’li yılların ortalarına kadar farklı yarış ekipleriyle organizasyonlarda boy gösteren GTR, 600 PS güç üreten ve BMW tarihinin ilk seri üretim V12 motoru olarak bilinen M70’i kullanmasıyla da otomobil tarihçilerinin odağında oldu.

Gulf’un ikonik renkleri

İşte böylesine hareketli ve başarılı bir maceraya sahip olan McLaren F1 GTR, şu anda sizlerle paylaşmakta olduğumuz 675LT projesine ilham oluyor. Gulf Racing ortaklığının yapıldığı 1997 sezonunun karakterinin kullanıldığı projede, sadece boya işçiliği ve desen çizimi için 800 saatin harcanması kesinlikle ayrı bir takdir sebebi. Tamamlanma aşaması 1.000 saatin üzerinde olan araçta, boyayla birlikte 20 inç’lik Dayglo Turuncu jantlar da tamamlayıcı parçalar arasında ön planda. Kaputunun altında twin-turbo ile desteklenen 3,8 litrelik V8 makineyle gelen McLaren 675LT, 675 PS güç ve 700 Nm tork değerlerini yere aktarıyor. Motorunda standart versiyonlarla aynı olacak şekilde herhangi bir geliştirmenin yapılmadığı araç 0’dan 100’e 2,9 saniyede erişirken, maksimumda 330 km/s hıza çıkabiliyor.