reklamı kapat

POPÜLER

McLaren tarihinin en güçlü modeli Senna’nın resmi performans değerleri açıklandı

Aralık ayında gerçekleştirilen tanıtımının ardından geride kalan son parçaları da ortaya çıkan McLaren Senna, artık kalkışa hazır.

McLaren’ın, efsane Formula 1 pilotu Ayrton Senna‘yı tekrar zihinlerde canlandırma projesi olarak hayata geçirdiği “Senna” projesinin tanıtımının üzerinden yaklaşık iki ay geçti. Marka tarihinin en güçlü otomobili olarak karşımıza çıkan McLaren Senna, Ortada konumlandırılmış 4.0 litrelik twin-turbo V8 makinesiyle, 800 PS (789 beygir) güç ve 800 Nm tork değerleriyle bizleri selamlamıştı. O dönem aracın performans değerlerini paylaşmak konusunda çekinden davranan marka yetkilileri, satış süreciyle ilgili dönemin başlamasıyla birlikte merak edilen bu rakamları nihayet resmi kaynakları üzerinden duyurdu. 1.198 kilogram gibi inanılmaz bir ağırlık değerine sahip olan Senna, bu avantajını ara hızlanma ve maksimum sürat kısmında fazlasıyla hissettirecek.

En hafif McLaren

McLaren Senna için paylaşılan verilere baktığımızda 0’dan 100’e hızlanmasını sadece 2,8 saniyede tamamlayabildiğini görüyoruz. Bundan sonrasında da başarılı bir ivmelenme performansı ortaya koyan araç 0’dan 200’e 6,8 saniyede erişiyor ki bu değer Bugatti Chiron‘un 6,1 saniyesinden sadece 0,7 saniye daha geride. Maksimumda 340 km/s hıza erişebildiğini öğrendiğimiz Senna, ton başına 668PS’lik güce ve aktif aerodinamik parçalarının da etkisiyle 800 kilogramlık yere basma kuvvetine sahip. Siyah, mavi, turuncu, beyaz ve gri olmak üzere beş farklı renk seçeneğiyle satın alınabilecek olan araçtan toplamda sadece 500 adet üretecek olan McLaren, buluşma noktası olarak Cenevre Otomobil Fuarı’nı belirlemiş durumda.