reklamı kapat

POPÜLER

McLaren F1’in kullanım kitapçığı adeta sanat eseri! [Video]

Genel olarak otomobillerin kullanım kitapçıkları klişeden ibarettir. Markanın logosunun yer aldığı kapak ve kullanıcının ihtiyaç duyabileceği -çoğunu hayatınız boyunca okumayacağınız- sayfalar dolusu detay…

Kullanım klavuzlarının kaderi de bellidir, torpido gözüne saklanır, buruş buruş olur, zamanla yırtılır. Ancak bir kullanım kitapçığı var ki adeta sanat eseri ve kötü şartlarda muhafaza edilmeyi kesinlikle hak etmiyor. Dünyanın en pahalı süper-otomobillerinden McLaren F1’in kullanım kitapçığının her yerinden tasarım akıyor.

mclaren-f1
Dünyanın en hızlı atmosferik motorlu otomobili McLaren F1 için hazırlanan kullanım klavuzunda tüm detaylar çizimlerle sunuluyor. Adeta ünlü bir ressamın eskizlerine bakıyormuşsunuz hissi uyandıran bu kitapçıkta detaylar muazzam. Araç kokpitinden, dışındaki detaylara kadar tüm her şeyin incelikle işlendiği çizimler, sadelik ve anlaşılabilirliği de farklı bir boyuta taşıyor.

McLaren-F1_1993_800x600_wallpaper_02
627 beygirlik motora sahip McLaren F1’in üretiminde yalıtım malzemesi olarak 1 kilo altın kullanılıyor. 0-100km/s’lik hıza 3.2 saniyede ulaşabilen super otomobil, aynı zamanda ilk karbon fiber otomobil özelliğine sahip.

VİDEO