reklamı kapat

POPÜLER

İnsanları eğitemeyince, çevreyi kargalara temizleten proje

İnsanların doğaya ve çevresine duyarsızlığı sebebiyle şehirlerdeki kirlilik her geçen gün artıyor. Araştırmacılar, sigara izmaritlerini dahi çöpe atmaya erinen insanların yarattığı pisliğini kargalara temizletmeye hazırlanıyor.

Yazının sonunda söyleyeceğimizi başında söyleyelim. Böyle bir proje ile ilgili ne düşünmemiz gerektiğinden emin değiliz. Bunu açmadan önce size fikirden biraz bahsedelim. Proje, parklar için hazırlanmış özel bir izmarit çöpü üzerinde yoğunlaşıyor. Crowbar isimli bu izmarit çöpü, bir karga getirip içine izmarit attığında kargaya ödül olarak yemek veriyor. Böylelikle bu ekip, halihazırda pek bir zeki olan kargaları parkları temizlemek için kullanmaya başlıyor.

Ekibin kargaları eğitme projesi ilk kez düşünülmüş bir şey değil. Joshua Klein‘ın da kargalarla ilgili benzer bir çalışması bulunuyor. Ancak Crowbar ekibi, kargaların hızlı öğrenebilme yeteneklerini doğayı temizlemek için kullanmayı amaçlıyor. Kargaların ne kadar zeki canlılar olduğunu düşününce proje yapılabilir görünüyor. Hatta öyle ki kargalar söz konusu sistemi çözdükten sonra muhtemelen sadece izmarit toplamakla kalmayacak, makinenin onlara ödül maması vermesi için pek çok farklı materyali sistem içine atacaklar. Hollanda’dan çıkan bu projenin bize göre asıl sıkıntıları ise altındaki mantıkta yatıyor.


Ekip, Hollanda’da her yıl 6 milyar izmaritin sokaklara atıldığından bahsediyor. Yani insanların bilinçli olarak izmaritleri çöpe atmadığı dile getiriliyor. Bu noktada insanların doğaya “saygılı” davranmasını sağlayacak bir çözüm üretemedikleri için bunun yerine hayvanları kullanmaya karar veriyorlar. Bir noktada insanların eğitilemez olduğunu kabullenip, daha olası bir alternatif olan kargalara yönelmiş durumdalar. Kendi çöpünü bunun için ayrılmış yere atmaktan aciz insanın arkasını toplamak, yine doğanın kendisine kalıyor anlayacağınız. Söz konusu projenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.