reklamı kapat

POPÜLER

RemoveDEBRIS

Dünya’yı saran “uzay çöpleri” işte böyle temizlenecek [Video]

Dünya’nın etrafında aktif olarak görevde olan binlerce uydu bulunuyor. Ancak bunların bir de görev süresi dolup çöpe dönüşenleri bulunuyor. Yıllar süren uzay macerasının geriye bıraktığı bu çöpler, gelecek görevleri çok büyük riske atıyor. İşte bunun çözümü için hazırlanan prototip uydu RemoveDEBRIS, göreve çıkmaya hazırlanıyor.

Açıklanan son verilere göre şu an alçak dünya yörüngesinde 6.800 ton kadar uzay çöpü bulunuyor. Bunların birçoğunu takip eden binlercesini ise göremeyen uzay ajansları, bunu büyük bir sorun olarak değerlendiriyor. NASA tarafından yapılan hesaplamaya göre alçak dünya yörüngesinde tespit edilen 23 binden fazla çöp parçası yer alıyor. Doğal olarak saatte 35,400 km/s hızla dönen bu irili ufaklı parçalar, tüm uydu ve uzay operasyonlarını çok büyük riske atıyor. En ufak bir parçanın bile roketlere ve diğer operasyonel araçlara büyük zararlar verebileceği söyleniyor. İşte bunun için hazırlanan RemoveDEBRIS, şu an uzayda bulunuyor. SpaceX’in son kargo göreviyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden uydu, henüz prototip aşamasında bulunuyor. Avrupa Birliği ve birçok şirketin desteğinde hazırlanan bu prototip uydu, ufak boyutuyla boyundan büyük bir işe kalkışıyor. ISS dışına JEM‘den çıkacak ve robot kol ile yörüngeye salınacak “uygun fiyatlı” uydu, bir kaç hafta içerisinde test edilmeye başlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

RemoveDEBRIS uzay çöplerini nasıl yakalayacak?

Burada önce birden fazla deneme yapılacağı söyleniyor. Prototipin ilk olarak bünyesinden atacağı çok ufak bir uyduyu (CubeSat) hedef olarak belirleyeceği ve bunu ile yakalamaya çalışacağı belirtiliyor. Diğer yöntemde ise bir zıpkın sistemi karşımıza çıkıyor. Bu sistemle kendi koyduğu hedefi vuracağı söylenen uydu, böylelikle zıpkın mekanizmasının yer çekimsiz ortamda çöp vurmak için işe yarayıp yaramadığını test edecek deniyor. Bu denemenin sonunda ise uydunun büyük bir yelken ile beraber kendisini atmosfere sokacağı görülüyor. Yukarıdaki denemelerin hiçbiri daha önce uzayda yapılmadığı için RemoveDEBRIS projesi büyük önem arz ediyor. Sürecin gösteren video da aşağıda bulunuyor.

Video