reklamı kapat

POPÜLER

Geliştirilen yeni dual-karbon pil, lityum iyon pilleri cebinden çıkaracak

Elektrikli araçların yaygınlaşmasının önündeki en önemli engellerden biri, şu anda kullanılan lityum iyon pillerin özellikle uzun vadede beklenen performansı sergileyememesi. Power Japan Plus adlı Japon firması, geliştirdiği yeni dual-karbon pille lityum iyon pillere çok güçlü bir alternatif geliştirdiğini ve bu sorunun üstesinden geldiğini iddia ediyor.

Ryden Dual-Karbon Pil adını alan bu yeni pil lityum iyon pillerdeki enerji yoğunluğuna sahip olmakla birlikte lityum iyon pillerde zaman içinde meydana gelen kapasite düşüşü bu yeni pillerde çok daha düşük seviyede. Lityum iyon pillerden çok daha güvenli olmasının yanı sıra geri dönüştürülebilir özellikteki dual-karbon pillerin kimyasında ağır metaller kullanılmıyor.

70’li yıllardan beri teoride var olan ancak güvenilir, uygun maliyetli ve seri üretime uygun hale gelmesi için yıllar süren araştırma gerektiren dual-karbon piller, karbon kristallerinin nanometrik yapısında kimi değişikliklerin yapılmasıyla nihayet üretilebilmiş.


Ryden pil elektrikli araçların yaygınlaşması yolunda çok önemli bir adımı temsil ediyor. Lityum iyon pillerden 20 kat hızlı şarj olabilen bu piller 3 bin şarj sonrasında dahi kapasitede düşüş göstermiyor, üstelik tek bir hücreden 4 Volt’u aşkın güç sağlayabiliyor. Patlama ve yangın riski diğer pillerden çok daha düşük olan bu pilin üretimi için de gerekli tek malzeme karbon. Bu da tedarik zincirine sağlanması gereken malzemeleri azaltıyor ve üretim sürecini basitleşiyor.

İlk olarak talebin daha düşük olduğu uydu ve medikal cihaz pazarı gibi pazarlarda kullanılmaya başlanacak pillerin daha sonra elektrikli araçlarda kullanılması öngörülüyor. Otomobil yarışlarındaki ünlü bir firmayla bu alanda iş birliğine gittiğini ve resmi açıklamayı yakında yapacağını söyleyen Power Japan Plus, ulaştırma sektörünün geleceğini derinden etkileyecek.

VİDEO