reklamı kapat

POPÜLER

Connectivity Lab

Facebook, Connectivity Lab ile tüm dünyaya internet götürecek

Geçtiğimiz yıl tüm dünyaya internet erişimi götürmeyi hedefleyen Internet.org girişimini başlatan Facebook’un projesini, Google’ın benzer amaçlar taşıyan Loon projesiyle birlikte bir süredir takip ediyoruz. Bu ayın başında Facebook’un Titan Aerospace’in insansız hava araçlarını kullanacağına ilişkin söylentiler yayılmış olsa da projeyle ilgili net bir açıklama yoktu. Ancak yeni açıklamasında Connectivity Lab (Bağlantı Laboratuvarı) adlı araştırmacı ekibini duyuran Facebook, verdiği bilgilerle merakımızı bir nebze de olsa giderdi.

Advertisement

Connectivity Lab
Connectivity Lab ekibinin karada, havada ve yörüngede internet bağlantısı sağlayacak yeni platformlar üzerinde çalıştığını belirten Mark Zuckerberg, Internet.org kapsamında bugüne kadar Filipinler ve Paraguay’da 3 milyonu aşkın kişiye internet erişimi götürüldüğünü açıkladı.

NASA gibi ileri teknoloji gözlem ve uydu platformlarına ilişkin araştırma ve geliştirme çalışmaları yürüten kuruluşlardan toplanan bilim insanlarıyla kurulan Connectivity Lab ekibi, şehir çevrelerine yüksek irtifadan internet erişimi sağlayacak solar panelli hava araçları geliştirecek. Nüfus yoğunluğunun daha düşük olduğu alanlar içinse, yeryüzüne internet erişimi “ışınlayacak” uydular üzerinde çalışıyor.

Connectivity Lab
Benzer amaçlar doğrultusunda çalışan Google ise az gelişmiş ülkelere fiber ağ götürmeyi hedefleyen Project Link’i ve sıcak hava balonlarıyla erişim götürmeyi hedefleyen Project Loon’u geçtiğimiz yıl açıklamıştı.