reklamı kapat

POPÜLER

Facebook lazerlerle internet taşıyacak [Video]

Facebook tarafından hayata geçirilen Internet.org projesi, internet bağlantısı olmayan veya kısıtla olan bölgelere internet hizmeti götürmeyi amaçlıyor. Facebook bu proje kapsamında tüm dünyaya internet erişimi getirmek için şimdi yepyeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor: Lazerlerle internet.

İnternet devinin Connectivity Lab oluşumu tarafından başlatılan çalışmada uydu sisteminin yerini, dünyaya daha yakın duracak ve dolayısıyla daha kesintisiz bir internet deneyimi sağlayacak bir lazer istasyonu alıyor. Daha önce bunu uydularla gerçekleştirmeye kalkan Facebook, yeterince sağlıklı çalışmayacağına karar vererek bu sistemden vazgeçmişti. Yörüngeye uydu fırlatma, bu uyduların kontrollerini yapma, uydularla veri alışverişinde bulunacak binlerce baz istasyonu kurulması derken ortaya çıkan maliyet ve iş yükü Facebook’un bu projeden vazgeçmesine neden olmuştu. Facebook daha sonra güneş enerjisiyle çalışan ve çok daha düşük maliyetli olan insansız hava aracına yönelmişti. Bu projenin hala geliştirilme aşamasında olduğunu belirtelim.

Yeni lazer projesinin de insansız hava aracıyla benzer doğrultuda seyrediyor. Facebook’un amacı, dünyaya uydulardan daha yakın konumlanacak bir hava aracı sisteminin lazerler yoluyla veriyi aktarmasını sağlamak. Zuckerberg paylaştığı tanıtım görselinde renkli lazerler kullansa da bu lazerler elbette görünmez olacak. Henüz emekleme aşamasında olan proje hakkında Connectivity Lab çalışanlarından Yael Maguire’ın konuşmasını haberin girişinden izleyebilirsiniz.