reklamı kapat

POPÜLER

Elektronik ürünlere ek vergi geliyor

Teknoloji tutkunlarına kötü haber. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci önümüzdeki dönemde ithal elektronik ürünlere ek gümrük vergisi getirileceğini açıkladı.

Ankara’da gerçekleşen basın toplantısında bakanlığın son 18 ayını değerlendiren Ekonomi Bakanı önümüzdeki 1 ay içinde ilave gümrük vergilerinde özel tedbirler alınacağını belirtti. “Elektrik, elektronik, cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi ürünlerde ek vergi geliyor. Önümüzdeki 1-2 ay içinde özel ürün gruplarında gümrük vergilerinde, ilave gümrük vergilerinde özel tedbirlerle karşılaştığını göreceğiz” diye açıklamasına devam eden Ekonomi Bakanı bir süredir konuşulan ithal ürünlere yapılacak olan gümrük vergisini yeniden gündeme taşıyor.

Sık değiştirilen teknolojik ürünlerden akıllı telefonların amiral gemisi modellerinin 3 bin lira civarında fiyatlara sahip olduğu düşünülürse yeni ilave vergiler kullanıcıları daha düşük fiyatlı modellere yöneltecek gibi görünüyor. Bunun dışında televizyon, bilgisayar tablet gibi ürünlerin yine üst sınıf modellerinde ek gümrük vergisinden sonra yaşanacak fiyat artışıyla kullanıcıların alternatif modellere yönelmesi olası.