reklamı kapat

POPÜLER

Elektronik ürünlere ek vergi geliyor

Teknoloji tutkunlarına kötü haber. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci önümüzdeki dönemde ithal elektronik ürünlere ek gümrük vergisi getirileceğini açıkladı.

Ankara’da gerçekleşen basın toplantısında bakanlığın son 18 ayını değerlendiren Ekonomi Bakanı önümüzdeki 1 ay içinde ilave gümrük vergilerinde özel tedbirler alınacağını belirtti. “Elektrik, elektronik, cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi ürünlerde ek vergi geliyor. Önümüzdeki 1-2 ay içinde özel ürün gruplarında gümrük vergilerinde, ilave gümrük vergilerinde özel tedbirlerle karşılaştığını göreceğiz” diye açıklamasına devam eden Ekonomi Bakanı bir süredir konuşulan ithal ürünlere yapılacak olan gümrük vergisini yeniden gündeme taşıyor.

Sık değiştirilen teknolojik ürünlerden akıllı telefonların amiral gemisi modellerinin 3 bin lira civarında fiyatlara sahip olduğu düşünülürse yeni ilave vergiler kullanıcıları daha düşük fiyatlı modellere yöneltecek gibi görünüyor. Bunun dışında televizyon, bilgisayar tablet gibi ürünlerin yine üst sınıf modellerinde ek gümrük vergisinden sonra yaşanacak fiyat artışıyla kullanıcıların alternatif modellere yönelmesi olası.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Elektronik ürünlere ek vergi geliyor” için 5 cevap

 1. Bir bakan filan elektronik ürün satış işine girse de biz de şu vergi işinden kurtulsak. Malum, pırlantadan ÖTV almayan ülkeyiz biz. Nedeni de belli

 2. Mesut D dedi ki:

  Halk kazanmadan, borçlanarak lüks tüketime alıştırıldı, adeta müptela edildi. Şimdi bunun ülkeye bedeli ağırlaşınca “cıss” demeye kalkıyorlar. Kusura bakmasınlar, asgari ücretlinin bile amiral gemisini kendine hak kabul ettiği bir ülkede, yerli üretimi koruma adı altında verilen kararlar, geç kalınmış kararlardır. 2999 olan telefon fiyatları sırasıyla 3499 ve 3999 gibi olsa da alınacaktır.

 3. oumitvar dedi ki:

  Vestel’ in lobi çalışmları sonuç buldu demekki amaç yerli üreticileri desteklemek ve ithalat iracat açığını kapatmak… Bir sürelüğine olabilir ama uzun vadede asla ki zaten şuan çok yüksek vergiler.. Tüketmeyen bir ülke olma iyi bir fikir aslında Türkiye için

 4. okumalısın dedi ki:

  bunun üreticiyi desteklemekle hiç bir alakası yok vestelin ürettiği telefon %100 çin malı hiç bir şey yerli değil sadece burada birleştiriyorlar yani para yine dışarı gidiyor burada vestelin derdi ZENGİN olmak. devasa akıllı telefon payında 60dolara ürettiği telefonlarını 1000tl ye satamadığı için diğer markaları 4 bine çekin de benimki ucuz görünsün mantığı var altında. biraz araştırın ya 1 haber görüp ağzınıza geleni yazıyorsunuz. işin aslı budur vestel daha çok kar etsin diye satamadığı telefonları hakettiği350-400tl ye çekmek yerine rakiplerini pahalandırıyor… cahil özenti lüks meraklısı halk kredi çekip 3.500 tl ye ip6+ alıyor vestel hala da yurt dışında 150-200 dolarlık telefonunu 1000tl ye satmaya çalışıyor. bunun üretim toplumu olmakla en ufak yakından alakası yoktur aksine halkı ben sömürmeliyim kavgasıdır.

 5. Önder Gündoğdu dedi ki:

  Bunlar onlar için küçük işler uğraşmazlar cep telefonu için kimse kimsenin önüne yatmaz …
  Ed