reklamı kapat

POPÜLER

apple tim cook

Apple’dan Donald Trump’a vergi yanıtı

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump Çin’den ithal edilecek ürünlere ekstra vergi zammı uygulayacağını Twitter üzerinden duyurmuştu. Bu vergi Çin’de üretim yapan Apple‘ı da kapsıyor. Trump ise Apple’ın ürünlerini Amerika sınırları içinde üretmesini istiyor. Bu talebe Apple’dan yanıt gecikmedi.

Advertisement

Bildiğiniz gibi pek çok firma maliyetin düşük olması sebebiyle üretim için Çin‘i tercih ediyor. Bu da iş gücü açısından büyük sıkıntılara sebep olabiliyor. Amerika Birleşik Devleti Başkanı Donald Trump Amerikan markalarının üretimini ülke içinde gerçekleştirmesini teşvik etmek istiyor. Bunun için de dışarıda üretilen ve ithal edilmiş gibi görünün ürünler de yeni gümrük vergisi kapsamına alınıyor. Bu durumdan en fazla etkilenecek markalardan biri de Apple. Donald Trump Apple’ın üretim merkezini Amerika’ya taşımasını böylece gümrük vergilerinden etkilenmeyeceklerini ifade etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunun üzerine Apple‘dan resmi bir açıklama gelmesi uzun sürmedi. Teknoloji devi bu kararın bir kez daha değerlendirilmesini talep ediyor. Aksi halde gümrük vergilerinin direkt olarak fiyatlara yansıyacağını, bu durumdan en çok etkilenenin kullanıcılar olacağını ifade ediyor. Trump’ın gümrük vergisi koşullarını değiştirmemesi durumunda Apple çatısı altındaki tüm ürünler vergi sebebiyle zamlanacak. Bu duruma Apple Watch, AirPods ve HomePod gibi teknolojik ürünlerin yanı sıra Pencil gibi aksesuarlar da dahil.

İlginizi çekebilir

Apple’dan yeni reklam