reklamı kapat

POPÜLER

donald trump tiktok

ABD’den Türkiye’ye vergi indirimi

ABD ile Türkiye arasında yepyeni bir gelişme yaşandı. ABD’den Türkiye’yi ilgilendiren önemli bir haberi sizlerle paylaşmak istiyoruz. ABD başkanı Donald Trump, gümrük vergisiyle ilgili dikkat çekici bir açıklamada bulundu.

Donald Trump, Türkiye’den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yüzde 25‘e indirildiğini açıkladı. Trump, önceki yıla kıyasla Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerinde yüzde 48‘lik bir azalma görüldüğünü ifade etti. Donald Trump bununla birlikte toplam çelik ithalatında da yüzde 12’lik bir azalma gerçekleştiğini dile getirdi. Çelik ithalatında yaşanan bu gerilme sebebiyle gümrük vergisinin yüzde 25’e indiği söyleniyor. Geçtiğimiz ağustos ayında ABD, Türkiye’den yapılan çelik ithalatına uygulanan vergiyi yüzde 50’ye, alüminyum ithalatına uygulanan vergiyi de yüzde 20’ye çıkarttığını hatırlatalım. ABD’nin uyguladığı bu kararın ardından Türkiye, ABD’yi DTÖ’ye şikayet etmişti. ABD, Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) kapsamındaki ülkeler listesinden Türkiye’nin çıkarıldığını açıkladı. Bu sistem Türkiye’ye ABD ile ticarette vergi avantajı sağlıyordu.

Türkiye’nin GTS programından yararlanmasını mümkün kılan ekonomik seviyenin artık üstüne çıktığını söyleyen Trump, kararın bugün itibarıyla geçerli olacağını dile getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye GTS sistemine ne zaman dahil olmuştu

Türkiye’nin 1975 yılında dahil olduğu GTS sistemi sayesinde 121 ülke çeşitli ürünleriyle Amerika pazarına gümrüksüz giriş sağlayabiliyor.

İlginizi çekebilir

Yeni nesil iPhone’ların tanıtımı