reklamı kapat

POPÜLER

gümrük vergisi

Birçok ürüne ilave gümrük vergisi; elektronik cihazlar da var!

Türkiye’de birçok ürüne ilave gümrük vergisi getirildi. Bu ürünler arasında elektronik cihazlar da bulunuyor. İşte konu hakkındaki detaylar;

Sputnik’te yer alan habere göre altın, mücevher, buzdolabı, çamaşır makinesi, klima ve birçok diğer farklı ürüne Türkiye’de ek gümrük vergisi getirildi. Söylendiği kadarıyla eylül ayına kadar yüzde 30 olarak uygulanacak vergi, sonrasında yüzde 25‘e düşecek. Peki bu verginin arkasında ne yer alıyor? Yapılan vergi duyurusunda, “Dünya genelinde yaşanılan KOVID-19 hastalığı tüm ülkelerin ekonomilerini ve dış ticaretlerini olumsuz şekilde etkilemektedir” ifadelerinin kullanıldığı aktarılıyor. Ek vergi getirilen ürünler ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

“Altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletler, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler ve fotoğrafçıların olmazsa olmaz ekipmanları tripodlar.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce de oyun konsolları dahi birçok başka ürüne ilave gümrük vergisi getirilmişti

Geçtiğimiz Açıklandığı kadarıyla bazı sanayi ürünleri ile video konsolu (oyun konsolu), karnaval eşyası, golf sopası gibi eşyaların ithalatında ilave gümrük vergisi uygulanacak. Bu vergiye ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi deniyor. Şimdilik oyun konsolu tarafındaki verginin ucu açık. Çünkü karara göre söz konusu ilave gümrük vergisi oranları ürünlere göre yüzde 5 ile yüzde 50 arasında değişecek. Yani henüz tam olarak net bir rakam açıklanmış değil. Vergiye dahil tüm ürünler ise şöyle görünüyor:

“Kauçuk iplikler, tutkallar, plastik plaka/levhalar, demir veya çelikten vidalar, plastik ve metal düğmeler, bazı kaynak telleri, kağıt kesme makinaları, hava perdeleri, transformatörler, redresörler, sesli işaret cihazları, kesintisiz güç kaynakları, hoparlörler, röleler, multimetreler, saatler, kronometreler, aydınlatma cihazları aksam ve parçaları, hidrolik presler, video konsolları, bayram ve karnaval eşyası, sirk eşyası, çıtçıtlar ve bunların aksamları, golf sopaları ve açık hava oyunlarına mahsus eşyalar”

İlgili Video