reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye'de PlayStation, Xbox ve fazlasına ek vergi geldi!

Türkiye’de PlayStation, Xbox ve fazlasına ek vergi geldi!

Sık sık yeni nesil oyun konsollarını konuştuğumuz şu günlerde oyuncuları üzecek bir haber geldi. Türkiye’de PlayStation, Xbox ve fazlası birçok ürüne ek vergi getirildi.

Yukarıda da dediğimiz gibi şu günlerde oyun konsolu tarafında sürekli olarak PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi yeni nesil oyun kolları hakkında haberler ile karşınıza çıkıyoruz. Bu sefer ise resmileşen bir ek vergi haberi gündeme geldi. Açıklandığı kadarıyla bazı sanayi ürünleri ile video konsolu (oyun konsolu), karnaval eşyası, golf sopası gibi eşyaların ithalatında ilave gümrük vergisi uygulanacak. Bu vergiye ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi deniyor. Şimdilik oyun konsolu tarafındaki verginin ucu açık. Çünkü karara göre söz konusu ilave gümrük vergisi oranları ürünlere göre yüzde 5 ile yüzde 50 arasında değişecek. Yani henüz tam olarak net bir rakam açıklanmış değil. Vergiye dahil tüm ürünler ise şöyle görünüyor:

“Kauçuk iplikler, tutkallar, plastik plaka/levhalar, demir veya çelikten vidalar, plastik ve metal düğmeler, bazı kaynak telleri, kağıt kesme makinaları, hava perdeleri, transformatörler, redresörler, sesli işaret cihazları, kesintisiz güç kaynakları, hoparlörler, röleler, multimetreler, saatler, kronometreler, aydınlatma cihazları aksam ve parçaları, hidrolik presler, video konsolları, bayram ve karnaval eşyası, sirk eşyası, çıtçıtlar ve bunların aksamları, golf sopaları ve açık hava oyunlarına mahsus eşyalar”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelen ek vergi, PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi yeni nesil konsollarının fiyatı için oldukça korkutuyor

Kısa süre önce PlayStation 5 yüksek donanım maliyeti nedeniyle 499 dolar ila 549 dolar arasında bir fiyat etiketine sahip olacak haberi ortaya çıkmıştı. İşte bu fiyat üstünden, gelen yeni vergilerin de etkisiyle konsol 2020 sonunda 6.500 TL, hatta doların durumuna göre 7 bin TL‘yi geçecek gibi görünüyor. Bu da elbette çok ama çok üzücü görünüyor. Xbox Series X’in de benzer bir fiyat etiketine sahip olacağı düşünülüyor. Bu da yeni nesil konsolların Türkiye’de işini çok ama çok zorlaştıracak gibi duruyor. Biliyorsunuz bu arada PS4’ün de fiyatı Türkiye’de oldukça yükselmiş durumda.

İlgili Video