reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 dijital sürüm Türkiye’de ne zaman satılacak?

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için kısa süre önce Türkiye fiyatı açıklandı. Ancak bu fiyat sadece diskli sürüm için verilmişti. Dijital sürüm de yolda.

PlayStation 5 diskli sürümü Türkiye’de 8.299 TL‘den 19 Kasım tarihinde raflardaki yerini alacak. Sony Türkiye’den gelen resmi açıklamaya göre fiziksel disk sürücüsü olmayan dijital sürüm ise ancak 2021’de satışa sunulacak. Burada spesifik bir tarih verilmiyor ancak konsolun 2021 ilk çeyrek içerisinde geleceği tahmin ediliyor. Dijital sürümün Türkiye fiyatı ise henüz açıklanmıyor. Çünkü Sony Türkiye geleceği göremiyor. Firma bu yüzden diskli sürüm fiyatında da değişiklik olabilir uyarısını yapıyor. Bu konuda düşülen not tam olarak şu şekilde: “Tavsiye edilen satış fiyatı, ürünün Türkiye’de satışa sunulacağı tarihteki maliyetlere ve yürürlükteki mali yükümlülüklere göre değişiklik gösterebilir.” Dijital sürümün mevcut şartlarda (Kur, ekstra vergi vb.) bir değişiklik olmaz ise 7 bin TL bandından satılacağı tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada ek bilgi olarak rakip yeni nesil konsollar Xbox Series X ve Xbox Series S, Türkiye’de sırasıyla 9.299 TL ve 5.399 TL‘ye satılıyor. Sony’nin yukarıda düştüğü notun gerçek olma ihtimali Xbox tarafından dolayı korkutuyor. Hatırlarsınız Series X ve Series S için Microsoft Türkiye ilk aşamada sırasıyla 7.499 TL ve 4.599 TL fiyat etiket açıklanmış, daha sonra bu fiyatları artırmıştı.

PlayStation 5 oldukça güçlü bir konsol

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu hemen hemen standart hale getiriyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray Tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. SS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi ise tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

İlgili Video